Το πανόραμα του Euro 2020 (πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες)

Οι αναμετρήσεις της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2020 και ο δρόμος για τον μεγάλο τελικό της 11ης Ιουλίου στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου (πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες, highlights)

Το πανόραμα του Euro 2020 (πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες)

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ EURO 2020

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Τουρκία – Ιταλία 0-3 (53' αυτ. Ντεμιράλ, 66' Ιμόμπιλε, 79' Ινσίνιε)

Ουαλία-Ελβετία 1-1 (74' Μουρ - 49' Εμπολό)

Τουρκία - Ουαλία 0-2 (42' Ράμσεϊ, 95' Ρόμπερτς)

Ιταλία - Ελβετία 3-0 (26', 52' Λοκατέλι, 89' Ιμόμπιλε)
20/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 19.00): Ιταλία - Ουαλία
20/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 19.00): Ελβετία – Τουρκία

Η βαθμολογία

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο
Δανία
Φιλανδία
Ρωσία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Δανία - Φιλανδία 0-1 (59' Πογιάμπαλο)
Βέλγιο - Ρωσία 3-0 (10', 88' Λουκάκου, 34' Μενιέ)
Φιλανδία - Ρωσία 0-1 (45' Μίραντσουκ)
Δανία - Βέλγιο 1-2 (2' Πόουλσεν - 55' Αζάρ, 71' Ντε Μπρόινε)
21/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 22.00): Φιλανδία - Βέλγιο
21/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 22.00): Ρωσία – Δανία

Η βαθμολογία

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Αυστρία
Ολλανδία
Β. Μακεδονία
Ουκρανία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Αυστρία - Β. Μακεδονία 3-1 (18' Λάινερ, 78' Γκρέγκοβιτς, 89' Αρναούτοβιτς - 28' Πάντεφ)
Ολλανδία - Ουκρανία 3-2 (52’ Βαϊνάλντουμ, 58’ Βέγκχορστ, 85’ Ντάμφρις – 75’ Γιαρμολένκο, 79’ Γιάρεμτσουκ)

Ουκρανία - Β. Μακεδονία 2-1 (29' Γιαρμολένκο, 34’ Γιάρεμτσουκ - 57' Αλιόσκι)
Ολλανδία - Αυστρία 2-0 (11' Ντεπάι, 67' Ντάμφρις)
21/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 19.00): Ουκρανία - Αυστρία
21/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 19.00): Β. Μακεδονία – Ολλανδία

Η βαθμολογία

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Κροατία
Τσεχία
Αγγλία
Σκωτία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Αγγλία - Κροατία 1-0 (57' Στέρλινγκ)

Σκωτία-Τσεχία 0-2 (42', 52' Σικ)

Κροατία - Τσεχία 1-1 (35' Σικ - 47' Πέρισιτς)
Αγγλία - Σκωτία (0-0)
22/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 22.00): Τσεχία – Αγγλία
22/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 22.00): Κροατία – Σκωτία

Η βαθμολογία

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Πολωνία
Σλοβακία
Ισπανία
Σουηδία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων

Πολωνία-Σλοβακία 1-2 (46' Λινέτι - 18' αυτ. Σέζνι, 69' Σκρίνιαρ)

Ισπανία - Σουηδία 0-0

Σουηδία - Σλοβακία 1-0 (77' Φόρσμπεργκ)
Ισπανία - Πολωνία 1-1 (25' Μοράτα - 54' Λεβαντόφσκι)
23/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 19.00): Σουηδία - Πολωνία
23/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 19.00): Σλοβακία – Ισπανία

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Γαλλία
Γερμανία
Ουγγαρία
Πορτογαλία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων

Ουγγαρία-Πορτογαλία 0-3 (84' Γκερέιρο, 87' πεν., 90+2 Ρονάλντο)

Γαλλία - Γερμανία 1-0 (20' αυτογκόλ Χούμελς)

Ουγγαρία - Γαλλία 1-1 (45'+2' Φιόλα - 66' Γκριεζμάν)

Πορτογαλία - Γερμανία 2-4 (15' Ρονάλντο, 67' Ζότα - 35' αυτογκόλ Ντίας, 39' αυτογκόλ Γκερέιρο, 51' Χάβερτζ, 60' Γκόσενς)
23/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 22.00): Γερμανία - Ουγγαρία
23/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 22.00): Πορτογαλία – Γαλλία

* Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις κάθε ομίλου, όπως επίσης και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι των γκρουπ.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ ΟΜΑΔΩΝ ΣΤΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ
1.
Οι βαθμοί στα μεταξύ τους ματς.
2.
Η διαφορά τερμάτων στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβάθμησαν.
3.
Η καλύτερη επίθεση στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβάθμησαν.
4.
Η διαφορά τερμάτων των ομάδων σε όλα τα παιχνίδια του ομίλου.
5.
Ο αριθμός των γκολ που επιτεύχθηκαν από κάθε ομάδα σε όλα τα παιχνίδια του ομίλου.
6.
Ο αριθμός των νικών κάθε ομάδας σε όλα τα ματς του γκρουπ.
7.
Αν στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου δύο ομάδες τεθούν αντιμέτωπες και έχουν τον ίδιο αριθμό βαθμών, τον ίδιο αριθμό τερμάτων (υπέρ και κατά) και αναδειχτούν ισόπαλες στην μεταξύ τους συνάντηση, τότε θα οδηγηθούν στην διαδικασία των πέναλτι.
8.
Πειθαρχικές ποινές των ομάδων σε όλα τα παιχνίδια του ομίλου. Υπολογίζεται 1 πόντος για κάθε κίτρινη κάρτα, 3 πόντοι για κάθε κόκκινη (είτε απευθείας, είτε μέσω δεύτερης κίτρινης), 4 πόντοι για παίκτη που δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα έχοντας ήδη κίτρινη.
9.
Το ranking κάθε ομάδας στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΤΡΙΤΩΝ
1.
Βαθμοί, 2. Διαφορά τερμάτων, 3. Γκολ που επιτεύχθηκαν, 4. Νίκες, 5. Χαμηλότεροι πειθαρχικοί πόντοι, 6. Ranking στα προκριματικά του Euro 2020.

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

3 ΓΚΟΛ: Σικ (Τσεχία), Ρονάλντο (Πορτογαλία)
2 ΓΚΟΛ: Γιάρεμτσουκ (Ουκρανία), Γιαρμολένκο (Ουκρανία), Ιμόμπιλε (Ιταλία), Λοκατέλι (Ιταλία), Λουκάκου (Βέλγιο), Ντάμφρις (Βέλγιο)
1 ΓΚΟΛ: Αρναούτοβιτς (Αυστρία), Γκρεγκόριτς (Αυστρία), Λάινερ (Αυστρία), Ντε Μπρούιν (Βέλγιο), Τ. Αζάρ (Βέλγιο), Μενιέ (Βέλγιο), Πέρισιτς (Κροατία), Πόουλσεν (Δανία), Στέρλινγκ (Αγγλία), Πογιάνπαλο (Φινλανδία), Ινσίνιε (Ιταλία), Ντεπάι (Ολλανδία), Βέγκχορστ (Ολλανδία), Βαϊνάλντουμ (Ολλανδία), Αλιόσκι (Βόρεια Μακεδονία), Πάντεφ (Βόρεια Μακεδονία), Μοράτα(Ισπανία), Λεβαντόφσκι(Πολωνία), Λινέτι (Πολωνία), Γκερέιρο (Πορτογαλία), Μίραντσουκ (Ρωσία), Σκρίνιαρ (Σλοβακία), Φόρσμπεργκ (Σουηδία), Εμπολό (Ελβετία), Μουρ (Ουαλία), Ράμσεϊ (Ουαλία), Ρόμπερτς (Ουαλία), Φιόλα (Ουγγαρία), Γκριεζμάν (Γαλλία), Ζότα (Πορτογαλία), Χάβερτζ (Γερμανία), Γκόσενς (Γερμανία)

ΑΥΤΟΓΚΟΛ
1: Χούμελς (Γερμανία), Στσένσνι (Πολωνία), Ντεμιράλ (Τουρκία), Ντίας (Πορτογαλία), Γκερέιρο (Πορτογαλία)

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

27 Ιουνίου, «Καρτούχα», Σεβίλλη
Πρώτος 2ου Ομίλου– Τρίτος 1/4/5/6 Ομίλου (Α)

26 Ιουνίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Πρώτος 1ου Ομίλου – Δεύτερος 3ου Ομίλου (Β)

28 Ιουνίου, «Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι
Πρώτος 6ου Ομίλου – Τρίτος 1/2/3 Ομίλου (Γ)

28 Ιουνίου, «Πάρκεν», Κοπεγχάγη
Δεύτερος 4ου Ομίλου – Δεύτερος 5ου Ομίλου (Δ)

29 Ιουνίου, «Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη
Πρώτος 5ου Ομίλου – Τρίτος 1/2/3/4 Ομίλου (Ε)

29 Ιουνίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Πρώτος 4ου Ομίλου – Δεύτερος 6ου Ομίλου (ΣΤ)

27 Ιουνίου, «Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι
Πρώτος 3ου Ομίλου – Τρίτος 4/5/6 Ομίλου (Ζ)

26 Ιουνίου, «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ
Δεύτερος 1ου Ομίλου – Δεύτερος 2ου Ομίλου (Η)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

2 Ιουλίου, «Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο (1)
Νικητής (Α) – Νικητής (Β)

2 Ιουλίου, «Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη (2)
Νικητής (Γ) – Νικητής (Δ)

3 Ιουλίου, «Ολίμπικο», Ρώμη (3)
Νικητής (Ε) – Νικητής (ΣΤ)

3 Ιουλίου, «Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού (4)
Νικητής (Ζ) – Νικητής (Η)


ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

6 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Νικητής Προημιτελικού (1) - Νικητής Προημιτελικού (2) (Α)

6 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Νικητής Προημιτελικού (3) - Νικητής Προημιτελικού (4) (Β)

ΤΕΛΙΚΟΣ

11 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο

Νικητής Ημιτελικού (Α) – Νικητής Ημιτελικού (Β)