Το πανόραμα του Copa Africa 2019: Το πρόγραμμα, οι βαθμολογίες και τα αποτελέσματα

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα του 32ου Copa Africa το οποίο διεξάγεται στην Αίγυπτο. 

Το πανόραμα του Copa Africa 2019: Το πρόγραμμα, οι βαθμολογίες και τα αποτελέσματα

Για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης το Copa Africa διεξάγεται την καλοκαιρινή περίοδο με 24 ομάδες (και όχι 16 όπως συνήθως) και ευελπιστεί να χαρίσει πλούσιο θέαμα στους φίλους του ποδοσφαίρου.

Όλοι οι αγώνες θα διεξαχθούν στην Αίγυπτο, με τον τελικό να είναι προγραμματισμένος για τις 19 Ιουλίου.

Το πανόραμα του Copa Africa 2019: Τα ζευγάρια των νοκ άουτ αναμετρήσεων

Δείτε αναλυτικά όλο το πρόγραμμα του Copa Africa:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

Αίγυπτος 9 (5-0)

Ουγκάντα 4 (3-3)

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό 3 (4-4)

Ζιμπάμπουε 1 (1-6)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Αίγυπτος – Ζιμπάμπουε 1-0 (41' Χασάν Τρεζεγκέ)

Λ. Δ. Κονγκό – Ουγκάντα 0-2 (14' Καντού, 48' Οκβί)

Ουγκάντα – Ζιμπάμπουε 1-1 (Όκβι (12΄), Μπιλιάτ

Αίγυπτος - Λ. Δ. Κονγκό 2-0 ( Ελ Μοχαμαντί, Σαλάχ)


30/6: Ουγκάντα – Αίγυπτος 0-2 (36' Σαλάχ, 45' Ελ Μοχαμαμπί)

Ζιμπάμπουε - Λ. Δ. Κονγκό 0-4 ( 4' Μπολίνγκι, 34', 65' Μπακάμπου, 78' Ασομπαλόνγκα)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

Μαδαγασκάρη 7 (5-2)

Νιγηρία 6 (2-2)

Γουινέα 4 (4-3)

Μπουρουντί 0 (0-4)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Νιγηρία – Μπουρούντι 1-0 (77' Ιγκάλο)

Γουινέα – Μαδαγασκάρη 2-2 (32' Καμπά, 66' Καμανό / 49' Αντριαναντεναϊνά,
55' Αντριαματσινορό)

Νιγηρία – Γουινέα 1-0 (73' Κένεθ Ομέρου)

Μαδαγασκάρη – Μπουρούντι 1-0 (76' Ιλαϊμαχαριτρά)


Μαδαγασκάρη – Νιγηρία 2-0 (13' Νομεντζαναάρι, 53' Αντριαματσινόρο),

Μπουρούντι – Γουινέα 0-2 (25', 52' Γιαταρά)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

Αλγερία 9 (6-0)

Σενεγάλη 6 (5-1)

Κένυα 3 (3-7)

Τανζανία 0 (2-8)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Σενεγάλη – Τανζανία 2-0 (Κεϊτά Μπαλντέ, 64' Ντιατά),

Αλγερία – Κένυα 2-0 (34' Μπουνετζά, 43' Μαχρέζ)

Σενεγάλη – Αλγερία 0-1 (49' Μπελαϊλί),

Κένυα – Τανζανία 3-2 (Μίκαελ Ολούνγκα (39' και 80') Ομόλο (62'), Μσούβα (6'), Σαμάτα (40')

Κένυα – Σενεγάλη 0-3 (63' Σαρ, 71', 78' Μανέ), Τανζανία – Αλγερία 0-3 (34' Σλιμανί, 39', 45' Ουνάς)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

Μαρόκο 9 (3-0)
Ακτή Ελεφαντοστού 6 (5-2)
Νότιος Αφρική 3 (1-2)
Ναμίμπια 0 (1-6)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων

Μαρόκο – Ναμίμπια 1-0 (89' αυτ. Ιταμουνούα Κεϊμουίνε)

Ακτή Ελεφαντοστού – Νότιος Αφρική 1-0 (64' Κοτζιά)

Μαρόκο – Ακτή Ελεφαντοστού 1-0 (23' Ελ-Νεσίρι)

Νότιος Αφρική – Ναμίμπια 1-0 (68' Μπονγκανί Ζουνγκού)

Νότιος Αφρική – Μαρόκο 0-1 (90' Μπουσουφά)

Ναμίμπια - Ακτή Ελεφαντοστού 1-4 (71' Καματούκα / 39' Γκραντέλ, 58' Ντιέ, 84' Ζαά, 89' Κορνέ).

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

Μάλι 7 (6-2)
Τυνησία 3 (2-2)
Ανγκόλα 2 (1-1)
Μαυριτανία 3 (1-4)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων

Τυνησία – Ανγκόλα 1-1 (33' Μσακνί-73' Κάμπος)

Μάλι – Μαυριτανία 4-1 (Ντιαμπί 37', Μαρεγκά 45', Τραορέ 55', 74' / Ελ Χατσέν 72')


Τυνησία – Μάλι 1-1 (60' Σαμασέσκου-70' Καζρί)


Μαυριτανία – Ανγκόλα 0-0


Μαυριτανία – Τυνησία 0-0, Ανγκόλα – Μάλι 0-1 (37΄ Χαϊνταρά)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

Γκάνα 5 (4-2)
Καμερούν 5 (2-0)
Μπενίν 3 (2-2)
Γουινέα-Μπισάου 1 (0-4)

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Καμερούν - Γουινέα-Μπισάου 2-0 (66' Μπανανά, 69' Μπαόκεν)

Γκάνα – Μπενίν 2-2 (9' Αντρέ Αγιού, 42' Τζόρνταν Αγιού / Μίκαελ Ποτέ 2', 63')

Καμερούν – Γκάνα 0-0

Μπενίν - Γουινέα-Μπισάου 0-0


Μπενίν – Καμερούν 0-0

Γουινέα-Μπισάου – Γκάνα 0-2: 46' Ζόρνταν Αγιού, 72' Τόμας Παρτέι.

* Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες δύο θέσεις κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες.

ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
1. Τα αποτελέσματα στα μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων παιχνίδια.
2. Η διαφορά των γκολ μεταξύ των ομάδων που ισοβάθμησαν.
3. Γκολ που σημειώθηκαν στα μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων παιχνίδια.
4. Διαφορά τερμάτων συνολικά στον όμιλο.
5. Περισσότερα γκολ συνολικά στον όμιλο.
6. Κλήρωση.

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

5/7: Μαρόκο – Μπενίν 1-1 (1-4 στα πέναλτι)
5/7: Ουγκάντα-Σενεγάλη 0-1
6/7: Νιγηρία– Καμερούν 3-2
6/7: Αίγυπτος - N. Αφρική 0-1
7/7: Μαδαγασκάρη - Λ.Δ. Κονγκό 2-2 (4-2 στα πέναλτι)
7/7: Αλγερία - Γουινέα 3-0
8/7: Μάλι – Ακτή Ελεφαντοστού 0-1
8/7: Γκάνα – Τυνησία 1-1 (4-5 στα πέναλτι)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
10/7: Μπενίν – Σενεγάλη 0-1
11/7: Νιγηρία – Ν. Αφρική 2-1
11/7: Μαδαγασκάρη – Τυνησία 0-3
10/7: Αλγερία – Ακτή Ελεφαντοστού 1-1 (4-3 στα πέναλτι)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
14/7 (Στάδιο «30ής Ιουνίου»): Σενεγάλη - Τυνησία
14/7 (Διεθνές Στάδιο Καΐρου): Νιγηρία - Αλγερία

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
17/7 (Στάδιο «Αλ Σαλάμ»): Ηττημένος πρώτου ημιτελικού - Ηττημένος δεύτερου ημιτελικού.

ΤΕΛΙΚΟΣ
19/7 (Διεθνές Στάδιο Καΐρου): Νικητής πρώτου ημιτελικού – Νικητής δεύτερου ημιτελικού.

Το «ΦΩΣ» στην πόρτα σας και στον υπολογιστή σας