Copa Africa 2019: Ουγκάντα – Ζιμπάμπουε 1-1 και ιστορική ισοπαλία (vid)

Πρώτος βαθμός για τη Ζιμπάμπουε, κοντά στην πρόκριση η Ουγκάντα

Ιστορικές διαστάσεις είναι πιθανό να πάρει για την Ουγκάντα η ισοπαλία στον αγώνα με τη Ζιμπάμπουε (1-1) για τον 1ο όμιλο του Copa Africa.

Η Ουγκάντα είχε νικήσει στην πρεμιέρα τη Λ.Δ. του Κονγκό με 2-0 και πλέον έχει 4 βαθμούς. Βρίσκεται στη 2η θέση στον όμιλο της Αιγύπτου και είναι πια απόλυτο φαβορί να πάρει την πρόκριση στη 2η φάση για πρώτη φορά μετά από 41 χρόνια, είτε ως 2η είτε ως 3η.

Προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με τον Όκβι (12΄), αλλά πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Μπιλιάτ ισοφάρισε για τη Ζιμπάμπουε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ουγκάντα: Ονιάγκο, Μουγκάμπι, Μουκίμπι, Γουάσουα, Γουαλουσίμπι, Αούτσο, Αζίρα (62'Λάνγκα), Αμπντού, Μιγιά (89'Αγουάνι), Όκβι(73'Κιάμπαντε), Καντού

Ζιμπάμπουε: Τσιγκόβα, Νταρίκβα, Μουντίμου, Χαντέμπε, Λουνγκά, Καμουσόκο (66' Μουνέτσι), Πιρί, Καρούρου, Μπιλιάτ, Μουσόνα, Τσαγουαπιγα (64 Ρουσίκε)