Copa Africa 2019: Νότια Αφρική- Ναμίμπια 1-0, και ανοιχτοί λογαριασμοί (vid)

Η Νότια Αφρική επιβλήθηκε 1-0 της Ναμίμπια και πλέον όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική για την πρόκριση στους «16» του Copa Africa.

H Νότια Αφρική νίκησε με 1-0 της Ναμίμπια με γκολ του Μπονγκανί Ζουνγκού στο 68ο λεπτό του αγώνα και πλέον όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στο αδιάφορο Μαρόκο.

Οι Νοτιοαφρικανοί αν και δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και τελικά πήραν τη νίκη.

Πλέον οι Νοτιοαφρικανοί ισοβαθμούν με την Ακτή Ελεφαντοστού καθώς οι δύο ομάδες έχουν από 3 βαθμούς. Οι Νοτιοαφρικανοί θέλουν στην τελευταία αγωνιστική να νικήσουν το Μαρόκο και η Ακτή Ελεφαντοστού να μην νικήσει την Ναμίμπια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νότια Αφρική: Κιτ, Μκίζε(67'Μπαχλέλε), Χλατσαβάγιο, Μκουανάζι, Χλάντι, Τάου, Κεκάνα, Ζούνγκου (84' Μοκότζο), Ζβάνε, Βιλακάζι( 86' Φελντβαικ), Μοτχίμπα

Ναμίμπια: Καζαπούα, Χορέμπ, Νιάμπε, Χόουζεμπ, Χάναμαμπ, Σιτέμπι, Κετσιέρε, Σταρκ (76'Καματούκα), Χότε-Καβεντζί, Σαλουλιλέ, Σιλόνγκο (46'Γκιριραμπ)