Copa Africa 2019 / Ουγκάντα - Αίγυπτος 0-2: Τα γκολ της αναμέτρησης (vid)

Με πρωταγωνιστή τον Σαλάχ η Αίγυπτος νίκησε με 2-0 την Ουγκάντα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Copa Africa.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ είναι ο ηγέτης της εθνικής ομάδας της Αιγύπτου και το αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία.

Στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης με την Ουγκάντα, άνοιξε το σκορ βάζοντας τις βάσεις για πανηγυρική πρόκριση στην επόμενη φάση του Copa Africa, που φιλοξενεί η πατρίδα του.

Το δεύτερο γκολ που διαμόρφωσε και το τελικό 2-0, σημείωσε ο Αχμέντ Ελμοχαμαντί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ουγκάντα: Ονιάγκο (72' Οντονγκάρα), Γουαντάντα, Αγουάνι, Γουάσουα, Γουαλουσίμπι, Μιγιά, Αούτσο(71' Λάνγκα), Αζίρα, Αμντου, Όκβι, Κιάμπαντε(79΄Κιζίτο)

Αίγυπτος: Ελ-Σεναουί, Ασράφ, Χεγκάζι, Ελ-Μοχαμαντί, Ελ-Μοχαμαντί (92' Γκαμπέρ), Ελ Νενί(62' Χάμεντ), Ντούνγκα, Σαίντ, Μ.Χασάν, Κόκα (25' Μόχσεν), Σαλάχ