Νιγηρία - Καμερούν 3-2: Στα προημιτελικά με ανατροπή οι «αετοί» (vid)

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα η Νιγηρία επικράτησε του Καμερούν με 3-2 και πέρασε στους «8» του Copa Africa.

Έπειτα από αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ η Νιγηρία κατάφερε να επιβληθεί του Καμερούν με 3-2 και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Copa Africa.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Ιγκάλο με κοντινό πλασέ στο 19' αλλά το Καμερούν δεν πτοήθηκε απατώντας πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Την αρχή έκανε ο Μπαόκεν στο 41ο λεπτό, με τον Εντζιέ τρία λεπτά μετά να κάνει την ανατροπή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γκέρνοτ Ρορ απάντησε με δικιά της ανατροπή. Ο Ιγκάλο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 63' έφερε το ματς στα ίσια ενώ ο Ιγουόμπι πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί σκόραρε για το 3-2 που έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.