Serie A: Ανεβαίνει η Λάτσιο, 2-0 τη Νάπολι - «Τεσσάρα» η Αταλάντα στη Ρόμα (highlights)

Σημαντικό «τρίποντο» για τη Λάτσιο με αντίπαλο τη Νάπολι (2-0). Η Μίλαν πέρασε από την έδρα της Σασουόλο με 2-1. Νίκη για την Ίντερ (2-1) κόντρα στη Σπέτσια. H Αταλάντα συνέτριψε 4-1 τη Ρόμα, που προηγήθηκε! Κάλιαρι και Ουντινέζε έμειναν στο 1-1.  Απέτυχε να πάρει τη νίκη η Τορίνο υποδεχόμενη τη Μπολόνια. Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, τα highlights και η βαθμολογία στη Serie A.

Ήττα της Νάπολι από τη Λάτσιο με 2-0 στη Ρώμη. Οι γηπεδούχοι με τον Ιμόμπιλε (φανταστική κεφαλιά) στο 9’ πήραν το προβάδισμα και στο 56’ ο Λουίς Αλμπέρτο διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η Λάτσιο πλησίασε στην πεντάδα και η Νάπολι έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην τρίτη θέση, μαζί με τη Γιουβέντους. Ο Μανωλάς πέρασε στον αγώνα στο 55’ στη θέση του Κουλιμπαλί.

Στο κυνήγι της Μίλαν παραμένει η Ίντερ η οποία κέρδισε με 2-1 τη Σπέτσια και βρίσκεται στο -1 από τη συμπολίτισσα. Ο Χακίμι στο 52’ και ο Λουκάκου στο 71’ από την άσπρη βούλα, «καθάρισαν» στο 2ο ημίχρονο για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε, με τη Σπέτσια απλά να μειώνει στο τέλος με τον Πίκολι.

Η Μίλαν συνεχίζει να απολαμβάνει την κορυφή, καθώς πέρασε από την έδρα της Σασουόλο με 2-1. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Λεάο άνοιξε το σκορ για τους "ροσονέρι", ενώ στο 26΄ο Σαλεμάκερς έκανε το 0-2. Η Σασουόλο πέτυχε το γκολ της τιμής στο 89΄με τον Μπεράρντι.

Η Ρόμα προηγήθηκε νωρίς (3’) με τον Τζέκο αλλά στην επανάληψη η Αταλάντα ήταν «καταιγίδα» και σημείωσε τέσσερα γκολ σε περίπου μισή ώρα! Ο Ζαπάτα στο 59’ ισοφάρισε και ακολούθησαν τα γκολ των Γκοζένς (70’), Μουριέλ (72’), με τον Ίλιτσιτς να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Μπενεβέντο, η οποία επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε με 2-0 της Τζένοα. Ο Ινσίνιε στο 57' έκανε το 1-0 και στο 89' ο Μάρκο Σάου με πέναλτι διαμόρφωσε το 2-0.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης, για δεύτερη φορά στη φετινή Serie A σκόραρε (στο 27' με απευθείας φάουλ), αλλά δεν ήταν αρκετό για την Κάλιαρι, η οποία έμεινε στο εντός έδρας 1-1 με την Ουντινέζε. Ο Κέβιν Λασάνια, ισοφάρισε στο 57΄.

Με ισοπαλία ξεκίνησε η δράση της Κυριακής για τη 13η αγωνιστική στη Serie A.

H Toρίνο προηγήθηκε απέναντι στη Μπολόνια ένα εικοσάλεπτο πριν από το φινάλε, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση εννιά λεπτά αργότερα, γράφοντας το τελικό 1-1.

Το Σάββατο

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε μεγάλα κέφια, η Γιουβέντους συνέτριψε εκτός έδρας 4-0 την Πάρμα.

Ο Πορτογάλος σημείωσε δύο τέρματα (26’, 48) και έφτασε τα 33 μέσα στο 2020 στο Ιταλικό πρωτάθλημα! Ο Κουλουσέφσκι στο 23’ είχε ανοίξει το σκορ και ο Μοράτα στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Δεύτερη σερί νίκη για την Σαμπντόρια του Κλαούντιο Ρανιέρι. Μετά το διπλό στην Βερόνα, νίκησε την τελευταία Κροτόνε με 3-1.

Το σκορ άνοιξε ο Ντάμσγκααρντ στο 26’ και ο Γιάνκτο στο 36’ έγραψε το 2-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Κροτόνε μείωσε σε 2-1 με πέναλτι του Σίμι, για να διαμορφώσει στο 65’ το τελικό 3-1 ο Κουαλιαρέλα.

Με ισοπαλία ξεκίνησε η αγωνιστική δράση του Σαββάτου στη Serie A, καθώς η Φιορεντίνα και η Βερόνα έμειναν στο 1-1 για τη 13η αγωνιστική του κορυφαίου ιταλικού πρωταθλήματος.

Την... ιστορία της συνάντησης έγραψαν δύο γρήγορα πέναλτι στο α' μέρος, με τον Βελόσο να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους και τον Βλάοβιτς να ισοφαρίζει επίσης από την άσπρη βούλα 11 λεπτά αργότερα για τους «βιόλα».