Άρης - Λάρισα 82-70: Οι «κιτρινόμαυροι» έκλεισαν θέση για τα playoffs (highlights)

Ο Άρης νίκησε τη Λάρισα με 82-70 και έκλεισε θέση στα playoffs του πρωταθλήματος. Κορυφαίος ο Κάουαν με 20 πόντους.

Στην έκτη θέση και με σίγουρη παρουσία στα playoffs o Άρης καθώς νίκησε με 82-70 τη Λάρισα στο Αλεξάνδρειο για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας από το ματς του πρώτου γύρου και πλέον κοιτάζει ψηλότερα. Έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Άρης κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση με κορυφαίο τον Άντονι Κάουαν με 20 πόντους αλλά και τον Τζούστον με 19. Για τη Λάρισα ξεχώρισε ο Μούντι με 14 πόντους αλλά και ο Μάριτς με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Με 2/2 τρίποντα από Κάουαν και Γουίλιαμς μπήκε στο ματς ο Άρης που προηγήθηκε από νωρίς με 6-0. Η Λάρισα άργησε να βρει ρυθμό και σημείωσε τον πρώτο της πόντο με βολή του Μάριτς, τέσσερα λεπτά μετά από την έναρξη του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς, και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (24-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μάριτς και Μούντι ανέβασαν την απόδοσή τους, πήραν πρωτοβουλίες στην επίθεση, όμως ο Άρης με Κάουαν διατήρησε το προβάδισμά του και πήγε στ’ αποδυτήρια με διαφορά εννέα πόντων (44-35).

Με πλουραλισμό στην επίθεση από τους γηπεδούχους η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, αφού οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη συνέχισαν να ελέγχουν το ματς. Η Λάρισα δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, κάτι το οποίο είχε ως αποτέλεσμα ο Άρης να καλύψει και τη διαφορά των τριών πόντων από την ήττα του πρώτου γύρου στο κλειστό της Νεάπολης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 44-35, 56-48, 82-70

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 20 (3/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ασίστ), Λόκετ 11 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 3 (1), Κέλι 14 (7/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζούστον 19 (7/9 δίποντα), Καμάρας, Σχίζας 7 (1), Πουλιανίτης 6 (3 ασίστ)

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανος): Χάντσον 6 (2/10 δίποντα), Κρουμπάλι 5 (1/3 δίποντα), Καράμπελας 7, Μάριτς 13 (5/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μούντι 14 (2/7 τρίποντα), Τσαϊρέλης 6, Ζάρας 7 (1), Παπαντωνίου 3, Μπέρζινς 9 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 22/39 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 14/19 βολές, 32 ριμπάουντ (25+7), 19 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα, 5 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 14/35 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 15/22 βολές, 36 ριμπάουντ (22+14), 13 ασίστ, 20 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.