Premier League - 4η αγωνιστική: Μπαλάρα στο Άρσεναλ- Τότεναμ- Χαμόγελα Έβερτον (highlights)

Γκολ και θέαμα (2-2) στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου ανάμεσα σε Άρσεναλ και Τότεναμ. Η Έβερτον με Ριτσάρλισον έκανε ακόμη πιο δύσκολη (3-2) τη ζωή της Γουλβς

Η Έβερτον με πρωταγωνιστή τον Ριτσάρλισον νίκησε με 3-2 τη Γουλβς. Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ στο 5΄και το έκλεισε στο 80΄ενώ έχασε ευκαιρία για να πετύχει χατ-τρικ. Στο 90+5' αποβλήθηκε ο Μπολί της Γουλβς.

H ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 4Χ4

Η Λίβερπουλ έκανε το "4 στα 4", περνώντας με το νικηφόρο 3-0 από την έδρα της Μπέρνλι. Ο Αλεξάντερ-Αρνολντ με σέντρα σουτ στο 33' (χρεώθηκε αυτογκόλ στον Γουντς) άνοιξε το σκορ και στο 37' ο Μανέ έκανε το 0-2. Το κερασάκι στον τούρτα για τους Reds, έβαλε ο Φιρμίνο στο 80ο λεπτό.

ΕΥΚΟΛΑ Η ΣΙΤΙ, ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΑΓΚΟΥΕΡΟ

Εύκολο απόγευμα είχε η Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην Μπράιτον καθώς πανηγύρισε τη νίκη με 4-0. Μόλις στο πρώτο λεπτό της συνάντησης οι «Πολίτες» άνοιξαν το σκορ χάρη σε γκολ του Ντε Μπρούινε.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε βάλει από νωρίς της βάσης της νίκης, ωστόσο ο τραυματισμός του Λαπόρτ στο 34ο λεπτό στιγμάτισε την αναμέτρηση.

Ο Γάλλος μετά από μία κόντρα αποχώρησε με φορείο κερδίζοντας το χειροκρότημα του κοινού. Μετά το σοκ του τραυματισμού οι πρωταθλητές Αγγλίας έκαναν το 2-0 στο 43'. Ο Ντε Μπρούινε γύρισε στον Αγκουέρο και εκείνος χρίστηκε σκόρερ.

Με τον ίδιο σχεδόν τρόπο ήρθε το 3-0 για τους γηπεδούχους καθώς ο Βέλγος συνδυάστηκε άψογα με τον Αργεντινό που σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι. Στο 79' ήταν σειρά του Μπερνάντο Σίλβα να βρει δίχτυα για το τελικό σκορ.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Εντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Λαπόρτ (37' Φερναντίνιο), Ζιντσένκο, Ντε Μπρούινε (70' Γκουντογκάν), Ρόντρι, Νταβίντ Σίλβα (78' Μπερνάρντο Σίλβα), Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Αγουέρο.

Μπράιτον (Γκρέιαμ Πότερ): Ράιαν, Γουέμπστερ, Ντανκ, Μπαμ, Μοντόγια, Στέφενς, Πρόπερ, Μπερνάρντο (67' Μάρεϊ), Μαρτς, Τροσάρντ (74' Γκρος), Μαουπέι (67' Κόνολι).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο 31/8

Σαουθάμπτον- Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (58' Βέστεργκαρντ-10' Τζέιμς)

Τσέλσι- Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-2 (19, 43' Εμπραχάμ - 46' Ρόμπινσον, 89' αυτ. Ζουμά)

Κρίσταλ Πάλας- Άστον Βίλα 1-0 (73' Αγιού)

Λέστερ – Μπόρνμουθ 3-1 (12', 73' Βάρντι, 41' Τίλεμανς - 15' Ουίλσον)

Μάντσεστερ Σίτι- Μπράιτον 4-0 (2' Ντε Μπρούινε, 42', 55' Αγκουέρο, 79' Μπερνάντο Σίλβα)

Νιούκαστλ – Γουότφορντ 1-1 (41' Σερ - 2' Χιούζ)

Γουέστ Χαμ- Νόριτς 2-0 (24' Αλέρ, 56' Γιαρμολένκο)

Μπέρνλι – Λίβερπουλ 0-3: 33’ (αυτ.) Γουντ, 37’ Μανέ, 80’ Φιρμίνο.

Κυριακή 01/9

Έβερτον – Γουλβς 3-2 (5΄, Ριτσάρλισον, 12΄ Ιβόμπι - 9΄ Σάις, 75΄Χιμένεθ)

Άρσεναλ - Τότεναμ 2-2 (45'+1' Λακαζέτ, 71' Ομπαμεγιάνγκ - 10' Έρικσεν, 40' πεν. Κέιν)