Άρσεναλ - Τότεναμ 2-2: Σούπερ ντέρμπι στο Λονδίνο! (highlights)

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Άρσεναλ και Τότεναμ, σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι για την 4η αγωνιστική της Premier League.

H αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του Champions League, προηγήθηκε 2-0 "παγώνοντας" το κοινό των "κανονιέρηδων. Στο 10' ο Έρικσεν (για τον οποίο έχουν ακουστεί πολλά τον τελευταίο καιρό - ότι αποχωρεί) άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, έπειτα από ασθενή απόκρουση του Λένο και στο 40' ο Χάρι Κέιν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 0-2.

Η Άρσεναλ, η οποία δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι, ευτύχισε να μειώσει σε 1-2 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Λακαζέτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε "αίμα κι άμμος", με δυνατές μονομαχίες και πολλές ευκαιρίες για γκολ και από τις δύο πλευρές. Τελικά, οι κανονιέρηδες έφτασαν στην ισοφάριση στο 70ο λεπτό, χάρη σε γκολ του Ομπαμεγιάνγκ.

Στο 79' οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν... προσωρινά, με τον Παπασταθόπουλο να μπαίνει στη φάση, τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αλλά το γκολ να ακυρώνεται λόγω οφσάιντ του Κολάσινατς.