Προκριματικά Μουντιάλ: Ακόμα σκοράρει η Γερμανία, «εφτάρα» η Κροατία!

Με το... τρελό 9-0 διέλυσε το Λιχτενστάιν η Γερμανία ενώ η Κροατία επικράτησε με το εμφατικό 7-1 της Μάλτας πριν τον «τελικό» πρωτιάς με τη Ρωσία. Μοιρασιά ανάμεσα σε Ιρλανδία και Πορτογαλία, παραμένει στο κυνήγι της 2ης θέσης η Ρουμανία. Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

Προκριματικά Μουντιάλ: Ακόμα σκοράρει η Γερμανία, «εφτάρα» η Κροατία!

H Γερμανία άνοιξε το σκορ μόλις στο 11’, με το Λιχτενστάιν να μένει με 10 και τελικά να... χάνει με 9-0. Για τον ίδιο όμιλο, Ρουμανία και Ισλανδία ήρθαν 0-0 και η δεύτερη θέση παραμένει ανοιχτή.

Ασταμάτητη η Κροατία η οποία επιβλήθηκε 7-1 της Μάλτας και πάει σε τελικό πρωτιάς με την Ρωσία στην επόμενη αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ! Στο έτερο παιχνίδι του 8ου ομίλου,, Σλοβακία και Σλοβενία κόλλησαν στο 2-2, αναμέτρηση χωρίς βαθμολογικό κίνητρο.

Έχασε σπουδαία ευκαιρία η Πορτογαλία. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έψαχνε τη νίκη απέναντι στην Ιρλανδία για την κορυφή της βαθμολογίας στον πρώτο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ. Έτσι θα πάει για την κατάληψη της 1ης θέσης στον τελευταίο αγώνα με τη 2η του 1ου ομίλου, Σερβία.

Νωρίτερα

Ευχάριστα νέα για την Εθνική μας ομάδα από το Μπατούμι. Η αδιάφορη Γεωργία, επικράτησε 2-0 της Σουηδίας, μην αφήνοντας την να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση της στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Πρωταγωνιστής ο Κβαρατσκέλια που σκόραρε δις (61', 78')

Εθνική: Έτσι τερματίζει στη 2η θέση μετά την ήττα της Σουηδίας!

Αποτέλεσμα που άρεσε στην Ελλάδα καθώς οι Σκανδιναβοί θα «καίγονται» στο τελευταίο ματς με την Ισπανία. Όλα αυτά βέβαια αρκεί η «γαλανόλευκη» να κερδίσει απόψε (11/10, 21.45) τους «Ρόχας» και το Κόσοβο.

LIVE Streaming: Ελλάδα - Ισπανία

Στο... ρελαντί η Ρωσία διέλυσε την Κύπρο με 6-0 για την προτελευταία αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ και βλέπει πρωτιά!

Με τον Μπάρντι να κάνει χατ-τρικ, η Βόρεια Μακεδονία πέρασε.. αέρα από την Αρμενία και χάρη στο 5-0 ανέβηκε στην 2η θέση του 10ου ομίλου της προκριματικής φάσης, μια «στροφή» πριν το τέλος.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2022

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα
24/3: Πορτογαλία – Αζερμπαϊτζάν 1-0, Σερβία – Ιρλανδία 3-2
27/3: Ιρλανδία – Λουξεμβούργο 0-1, Σερβία – Πορτογαλία 2-2
30/3: Αζερμπαϊτζάν – Σερβία 1-2, Λουξεμβούργο – Πορτογαλία 1-3
1/9: Λουξεμβούργο – Αζερμπαϊτζάν 2-1, Πορτογαλία – Ιρλανδία 2-1
4/9: Σερβία – Λουξεμβούργο 4-1, Ιρλανδία – Αζερμπαϊτζάν 1-1
7/9: Ιρλανδία – Σερβία 1-1, Αζερμπαϊτζάν – Πορτογαλία 0-3
9/10: Αζερμπαϊτζάν – Ιρλανδία 0-3, Λουξεμβούργο – Σερβία 0-1
12/10: Σερβία –Αζερμπαϊτζάν 3-1, Πορτογαλία – Λουξεμβούργο 5-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Οι επόμενοι αγώνες
ΣΗΜΕΡΑ: Αζερμπαϊτζάν – Λουξεμβούργο 1-3, Ιρλανδία – Πορτογαλία 0-0
14/11: Πορτογαλία – Σερβία, Λουξεμβούργο – Ιρλανδία

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα
25/3: Σουηδία – Γεωργία 1-0, Ισπανία – ΕΛΛΑΔΑ 1-1
28/3: Γεωργία – Ισπανία 1-2, Κόσοβο – Σουηδία 0-3
31/3: ΕΛΛΑΔΑ – Γεωργία 1-1, Ισπανία – Κόσοβο 3-1
2/9: Σουηδία – Ισπανία 2-1, Γεωργία – Κόσοβο 0-1
5/9: Κόσοβο – ΕΛΛΑΔΑ 1-1, Ισπανία – Γεωργία 4-0
8/9: Κόσοβο – Ισπανία 0-2, ΕΛΛΑΔΑ – Σουηδία 2-1
9/10: Γεωργία – ΕΛΛΑΔΑ 0-2, Σουηδία – Κόσοβο 3-0
12/10: Σουηδία – ΕΛΛΑΔΑ 2-0, Κόσοβο – Γεωργία 1-2

H ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Οι επόμενοι αγώνες
ΣΗΜΕΡΑ: Γεωργία – Σουηδία 2-0, ΕΛΛΑΔΑ – Ισπανία 0-1
14/11: ΕΛΛΑΔΑ – Κόσοβο, Ισπανία – Σουηδία

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα
25/3: Ιταλία - Β. Ιρλανδία 2-0, Βουλγαρία – Ελβετία 1-3
28/3: Βουλγαρία – Ιταλία 0-2, Ελβετία – Λιθουανία 1-0
31/3: Β. Ιρλανδία – Βουλγαρία 0-0, Λιθουανία – Ιταλία 0-2
2/9: Ιταλία – Βουλγαρία 1-1, Λιθουανία - Β. Ιρλανδία 1-4
5/9: Ελβετία – Ιταλία 0-0, Βουλγαρία – Λιθουανία 1-0
8/9: Β. Ιρλανδία – Ελβετία 0-0, Ιταλία – Λιθουανία 5-0
9/10: Λιθουανία – Βουλγαρία 3-1, Ελβετία - Β. Ιρλανδία 2-0
12/10: Βουλγαρία - Β. Ιρλανδία 2-1, Λιθουανία – Ελβετία 0-4

Οι επόμενοι αγώνες
12/11: Ιταλία – Ελβετία,Β. Ιρλανδία – Λιθουανία
15/11: Β. Ιρλανδία – Ιταλία, Ελβετία – Βουλγαρία

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα
24/3: Φινλανδία - Βοσνία/Ερζ. 2-2, Γαλλία – Ουκρανία 1-1
28/3: Καζακστάν – Γαλλία 0-2, Ουκρανία – Φινλανδία 1-1
31/3: Ουκρανία – Καζακστάν 1-1, Βοσνία/Ερζ. – Γαλλία 0-1
1/9: Γαλλία - Βοσνία/Ερζ. 1-1, Καζακστάν – Ουκρανία 2-2
4/9: Φινλανδία – Καζακστάν 1-0, Ουκρανία – Γαλλία 1-1
7/9: Βοσνία/Ερζ. – Καζακστάν 2-2, Γαλλία – Φινλανδία 2-0
9/10: Καζακστάν - Βοσνία/Ερζ.0-2, Φινλανδία – Ουκρανία 1-2
12/10: Καζακστάν – Φινλανδία 0-2, Ουκρανία - Βοσνία/Ερζ. 1-1

Οι επόμενοι αγώνες
13/11: Βοσνία/Ερζ. – Φινλανδία, Γαλλία – Καζακστάν
16/11: Βοσνία/Ερζ. – Ουκρανία, Φινλανδία – Γαλλία

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα
24/3: Βέλγιο – Ουαλία 3-1, Εσθονία – Τσεχία 2-6
27/3: Λευκορωσία – Εσθονία 4-2, Τσεχία – Βέλγιο 1-1
30/3: Βέλγιο – Λευκορωσία 8-0, Ουαλία – Τσεχία 1-0
2/9: Εσθονία – Βέλγιο 2-5, Τσεχία – Λευκορωσία 1-0
5/9: Βέλγιο – Τσεχία 3-0, Λευκορωσία – Ουαλία 2-3
8/9: Λευκορωσία – Βέλγιο 0-1, Ουαλία – Εσθονία 0-0
8/10: Εσθονία – Λευκορωσία 2-0, Τσεχία – Ουαλία 2-2
11/10: Εσθονία – Ουαλία 0-1, Λευκορωσία – Τσεχία 0-2

Οι επόμενοι αγώνες
13/11: Βέλγιο – Εσθονία, Ουαλία – Λευκορωσία
16/11: Τσεχία – Εσθονία, Ουαλία – Βέλγιο

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα
25/3: Μολδαβία - Νησιά Φερόε 1-1, Σκωτία – Αυστρία 2-2, Ισραήλ – Δανία 0-2
28/3: Δανία – Μολδαβία 8-0, Αυστρία - Νησιά Φερόε 3-1, Ισραήλ – Σκωτία 1-1
31/3: Μολδαβία – Ισραήλ 1-4, Σκωτία - Νησιά Φερόε 4-0, Αυστρία – Δανία 0-4
1/9: Δανία – Σκωτία 2-0, Μολδαβία – Αυστρία 0-2, Νησιά Φερόε – Ισραήλ 0-4
4/9: Ισραήλ – Αυστρία 5-2, Σκωτία – Μολδαβία 1-0, Νησιά Φερόε – Δανία 0-1
7/9: Αυστρία – Σκωτία 0-1, Δανία – Ισραήλ 5-0, Νησιά Φερόε – Μολδαβία 2-1
9/10: Σκωτία – Ισραήλ 3-2, Νησιά Φερόε – Αυστρία 0-2, Μολδαβία – Δανία 0-4
12/10: Νησιά Φερόε – Σκωτία 0-1, Ισραήλ – Μολδαβία 2-1, Δανία – Αυστρία 1-0

Οι επόμενοι αγώνες
12/11: Αυστρία – Ισραήλ, Δανία - Νησιά Φερόε, Μολδαβία – Σκωτία
15/11: Αυστρία – Μολδαβία, Ισραήλ - Νησιά Φερόε, Σκωτία – Δανία

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Τα αποτελέσματα
24/3: Λετονία – Μαυροβούνιο 1-2, Γιβραλτάρ – Νορβηγία 0-3, Τουρκία – Ολλανδία 4-2
27/3: Μαυροβούνιο – Γιβραλτάρ 4-1, Νορβηγία – Τουρκία 0-3, Ολλανδία – Λετονία 2-0
30/3: Τουρκία – Λετονία 3-3, Γιβραλτάρ – Ολλανδία 0-7, Μαυροβούνιο – Νορβηγία 0-1
1/9: Τουρκία – Μαυροβούνιο 2-2, Λετονία – Γιβραλτάρ 3-1, Νορβηγία – Ολλανδία 1-1
4/9: Λετονία – Νορβηγία 0-2, Γιβραλτάρ – Τουρκία 0-3, Ολλανδία – Μαυροβούνιο 4-0
7/9: Μαυροβούνιο – Λετονία 0-0, Ολλανδία – Τουρκία 6-1, Νορβηγία – Γιβραλτάρ 5-1
8/10: Γιβραλτάρ – Μαυροβούνιο 0-3, Τουρκία – Νορβηγία 1-1, Λετονία – Ολλανδία 0-1
11/10: Ολλανδία – Γιβραλτάρ 6-0, Λετονία – Τουρκία 1-2, Νορβηγία – Μαυροβούνιο 2-0

Οι επόμενοι αγώνες
13/11: Νορβηγία – Λετονία, Τουρκία – Γιβραλτάρ, Μαυροβούνιο – Ολλανδία
16/11: Ολλανδία – Νορβηγία, Μαυροβούνιο – Τουρκία, Γιβραλτάρ – Λετονία

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα
24/3: Μάλτα – Ρωσία 1-3, Κύπρος – Σλοβακία 0-0, Σλοβενία – Κροατία 1-0
27/3: Ρωσία – Σλοβενία 2-1, Κροατία – Κύπρος 1-0, Σλοβακία – Μάλτα 2-2
30/3: Κύπρος – Σλοβενία1-0, Σλοβακία – Ρωσία 2-1, Κροατία – Μάλτα 3-0
1/9: Ρωσία – Κροατία 0-0, Σλοβενία – Σλοβακία 1-1, Μάλτα – Κύπρος 3-0
4/9: Κύπρος – Ρωσία 0-2, Σλοβενία – Μάλτα 1-0, Σλοβακία – Κροατία 0-1
7/9: Σλοβακία – Κύπρος 2-0, Ρωσία – Μάλτα 2-0, Κροατία – Σλοβενία 3-0
8/10: Μάλτα – Σλοβενία 0-4, Ρωσία – Σλοβακία 1-0, Κύπρος – Κροατία 0-3
11/10: Κροατία – Σλοβακία 2-2, Σλοβενία – Ρωσία 1-2, Κύπρος – Μάλτα 2-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Οι επόμενοι αγώνες
ΣΗΜΕΡΑ: Ρωσία – Κύπρος 6-0, Μάλτα – Κροατία 1-7, Σλοβακία – Σλοβενία 2-2
14/11: Σλοβενία – Κύπρος, Κροατία – Ρωσία, Μάλτα – Σλοβακία

9ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα
25/3: Ανδόρα – Αλβανία 0-1, Ουγγαρία – Πολωνία 3-3, Αγγλία - Σαν Μαρίνο 5-0
28/3: Αλβανία – Αγγλία 0-2, Σαν Μαρίνο – Ουγγαρία 0-3, Πολωνία – Ανδόρα 3-0
31/3: Αγγλία – Πολωνία 2-1, Ανδόρα – Ουγγαρία 1-4, Σαν Μαρίνο – Αλβανία 0-2
2/9: Ουγγαρία – Αγγλία 0-4, Ανδόρα - Σαν Μαρίνο 2-0, Πολωνία – Αλβανία 4-1
5/9: Αγγλία – Ανδόρα 4-0, Αλβανία – Ουγγαρία 1-0, Σαν Μαρίνο – Πολωνία 1-7
8/9: Ουγγαρία – Ανδόρα 2-1, Πολωνία – Αγγλία 1-1, Αλβανία - Σαν Μαρίνο 5-0
9/10: Πολωνία - Σαν Μαρίνο 5-0, Ουγγαρία – Αλβανία 0-1, Ανδόρα – Αγγλία 0-5
12/10: Αγγλία – Ουγγαρία 1-1, Σαν Μαρίνο – Ανδόρα 0-3, Αλβανία – Πολωνία 0-1

Οι επόμενοι αγώνες
12/11: Αγγλία – Αλβανία, Ανδόρα – Πολωνία, Ουγγαρία - Σαν Μαρίνο
15/11: Πολωνία – Ουγγαρία, Σαν Μαρίνο – Αγγλία, Αλβανία – Ανδόρα

10ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα
25/3: Γερμανία – Ισλανδία 3-0, Ρουμανία - Β. Μακεδονία 3-2, Λιχτενστάιν – Αρμενία 0-1
28/3: Αρμενία – Ισλανδία 2-0, Β. Μακεδονία – Λιχτενστάιν 5-0, Ρουμανία – Γερμανία 0-1
31/3: Αρμενία – Ρουμανία 3-2, Λιχτενστάιν – Ισλανδία 1-4, Γερμανία - Β. Μακεδονία 1-2
2/9: Λιχτενστάιν – Γερμανία 0-2, Β. Μακεδονία – Αρμενία 0-0, Ισλανδία – Ρουμανία 0-2
5/9: Γερμανία – Αρμενία 6-0, Ρουμανία – Λιχτενστάιν 2-0, Ισλανδία - Β. Μακεδονία 2-2
8/9: Ισλανδία – Γερμανία 0-4, Β. Μακεδονία – Ρουμανία 0-0, Αρμενία – Λιχτενστάιν 1-1
8/10: Γερμανία – Ρουμανία 2-1, Ισλανδία – Αρμενία 1-1, Λιχτενστάιν - Β. Μακεδονία 0-4
11/10: Ισλανδία – Λιχτενστάιν 4-0, Β. Μακεδονία – Γερμανία 0-4, Ρουμανία – Αρμενία 1-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Οι επόμενοι αγώνες
ΣΗΜΕΡΑ: Αρμενία - Β. Μακεδονία 0-5, Γερμανία – Λιχτενστάιν 9-0, Ρουμανία – Ισλανδία 0-0
14/11: Β. Μακεδονία – Ισλανδία, Αρμενία – Γερμανία, Λιχτενστάιν – Ρουμανία

*Την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ 2022 θα εξασφαλίσουν οι ομάδες που θα πάρουν την πρώτη θέση κάθε ομίλου. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στη δεύτερη θέση κάθε γκρουπ θα λάβουν μέρος σε πλέι οφ με τη συμμετοχή και δύο ομάδων από το Νέισονς Λιγκ.