Ligue 1: Ήττες για Μονακό, Ναντ, αναβλήθηκε λόγω κορονοϊού το Στρασβούργο - Παρί Σεν Ζερμέν

Η Νις επικράτησε της Μονακό με δύο γκολ του Ντόλμπεργκ στα σαββατιάτικα (7/3) ματς της Ligue 1, ενώ το ματς Στρασβούργο - Παρί αναβλήθηκε υπό τον φόβο του κορονοϊού. Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία.

Με ένα ματς λιγότερο απ' ό,τι είχε αρχικά προγραμματιστεί, διεξήχθη η αγωνιστική δράση στη Ligue 1 το Σάββατο (7/3), καθώς ο αγώνας ανάμεσα στο Στρασβούργο και την Παρί Σεν Ζερμέν αναβλήθηκε λόγω της έξαρσης του κορονοϊού και θα οριστεί σε νέα ημερομηνία.

Από τα παιχνίδια που διεξήχθησαν, ξεχώρισε αναμφίβολα η ήττα της Μονακό από τη Νις, η οποία μάλιστα ήρθε και με δραματικό τρόπο. Συγκεκριμένα, οι Μονεγάσκοι είχαν προηγηθεί στο ματς με τον Μπεν Γεντέρ, ωστόσο αρχικά ισοφαρίστηκαν στο 59' από τον Ντόλμπεργκ, ο οποίος σκόραρε ξανά στο τελευταίο λεπτό για το τελικό 2-1!

Πολύ πιο εύκολα από τη Μονακό «έπεσε» η Ναντ, η οποία δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε ένα πεντάλεπτο στις αρχές του β' μέρους από την Ανζέ, με συνέπεια να ηττηθεί με σκορ 2-0.

Την Παρασκευή...

Ο ορισμός της ποδοσφαιρικής «αυτοκτονίας» ήταν για τη Μαρσέιγ το εντός έδρας ματς με αντίπαλο την αδύναμη μεν μαχητική μεν Αμιάν το βράδυ της Παρασκευής (6/3).

Οι Μασσαλοί ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 μέχρι το 83', ωστόσο δέχθηκαν δύο γκολ από εκείνο το σημείο κι έπειτα (με το δεύτερο να έρχεται στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων), με αποτέλεσμα να μείνουν στο 2-2!