Premier League: Διπλό για τη Γιουνάιτεντ, «κόλλησε» η Άρσεναλ (αποτελέσματα, βαθμολογία, highlights)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε από την έδρα της Νόριτς με 3-1 ενώ στο 2-2 έμειναν Άρσεναλ και Κρίσταλ Πάλας.

Τη χαρά της εκτός έδρας νίκης μετά από αρκετό καιρό γεύτηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που νίκησε τη Νόριτς με 3-1.

Λίβερπουλ - Τότεναμ 2-1: Ανατροπή με Χέντερσον και Σαλάχ (highlights)

Ο ΜακΤόμινι στο 21' άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι εννέα λεπτά μετά διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ράσφορντ.

Το τρίτο γκολ των «μπέμπηδων» σημείωσε στο 73' ο Μαρσιάλ με τον Ερνάντεζ στο 88' να σημειώνει το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι της Άρσεναλ με την Κρίσταλ Πάλας δεν ανέδειξε νικητή καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 2-2. Οι «κανονιέρηδες» σκόραραν δύο γκολ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Σκόρερ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος και ο Νταβίντ Λουίζ. Οι «Αετοί» όμως δεν πτοήθηκαν και με πέναλτι του Μιλιβόγεβιτς στο 32' μείωσαν σε 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αγιού στο 52'.

Σε άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής

Οι πρωταθλητές Αγγλίας νίκησαν πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 3-0 την αξιόμαχη Άστον Βίλα. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν όλα τα γκολ με τους Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε και Γκουντογκάν να διαμορφώνουν το τελικό 3-0.

Νίκη με σκορ 3-2 σημείωσε στην έδρα της η Μπράιτον επί της Έβερτον. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 15' με τον Γκρος, η ομάδα του Σίλβα ισοφάιρσε πέντε λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Ουέμπστερ και στο 74' πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Λιούιν.

Όμως η Μπράιτον ξεκίνησε αντεπίθεση διαρκείας και με ένα πέναλτι του Μαουπάι ισοφάρισε σε 2-2 ενώ το αυτογκόλ του Ντινιέ στο 95' έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Ισόπαλες χωρίς σκορ αναδείχθηκαν Γουότφορντ και Μπόρνμουθ, ενώ η Γουεστ Χαμ με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ολοκλήρωσαν το 90λεπτο με το σκορ στο 1-1. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Σνοντγκρας στο 44' ενώ ο Μουσέ ισοφάρισε στο 69'.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι του Σαββάτου η Τσέλσι πέρασε νικηφόρα με σκορ 4-2 από την έδρα της Μπέρνλι με τον Πούλισιτς να πετυχαίνει χατ τρικ. Οι «μπλε» προηγήθηκαν με 4-0 όμως στα τελευταία λεπτά η Μπέρνλι σημείωσε τα δύο γκολ της τιμής.

Κάνει εξαιρετική πορεία σε αυτές τις πρώτες δέκα αγωνιστικές της Premier League και παραμένει πολύ ψηλά στη βαθμολογία. Η Λέστερ έχει μπει δυνατά στη φετινό πρωτάθλημα κα αυτό φρόντισε να το νιώσει στο… πετσί της η Σαουθάμπτον.

Οι «αλεπούδες» δεν έδειξαν κανέναν έλεος στους «Αγίους» τους οποίους και διέλυσαν με σκορ 9-0! Μία νίκη με την οποία έγραψε ιστορία η Λέστερ. Ισοφάρισε το ρεκόρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία τη σεζόν 1994-1995 είχε νικήσει με σκορ 9-0 την Ίπσουιτς.

Το πρόγραμμα της Premier League

Παρασκευή 25/10

Σάουθαμπτον-Λέστερ 0-9 (10’ Τσίγουελ, 17’ Τιέλεμανς, 19’, 39’, 57’ Πέρεθ, 45’, 58’, 90’ πεν. Βάρντι, 85’ Μάντισον)

Σάββατο 26/10

Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα 3-0 (46' Στέρλινγκ, 65' Ντε Μπρόινε, 70' Γκουντογκάν)

Μπράιτον-Έβερτον 3-2 (15' Γκρος, 80' Μαουπάι, 95' Ντινιέ (αυτ.) - 20 Ουέμπστερ (αυτ.), 74' Λιούιν )

Γουότφορντ-Μπόρνμουθ 0-0 Γουέστ Χαμ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (44' Σνόντγρας, 69' Μουσέ)

Γουέστ Χαμ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1 (44' Σνόντγκρας-68' Μουσέ)

Μπέρνλι-Τσέλσι 2-4 (86' Ροντρίγκεζ, 89' ΜακΝιλ - 21', 45' 56' Πούλισιτς, 40 Γουίλιαμ)

Κυριακή 27/10

Νιούκαστλ-Γουλβς 1-1 (37' Λασέλς-82' Λονγκσταφ)

Άρσεναλ-Κρίσταλ Πάλας 2-2 (7’ Παπασταθόπουλος, 9’ Νταβίντ Λουίς – 32’ πέν. Μιλιβόγεβιτς, 52’ Αγιού)

Λίβερπουλ-Τότεναμ 2-1 (52’ Χέντερσον, 75’ πέν. Σαλάχ – 1’ Κέιν)

Νόριτς-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (88' Ερνάντες - 21’ ΜακΤόμινι, 30’ Ράσφορντ, 73’ Μαρσιάλ)