Bundesliga: «Πεντάρα» κορυφής η Μπάγερν, ακολουθεί η Λειψία

Η Μπάγερν «πάτησε» την Άουγκσμπουργκ στο Μόναχο με το ευρύ 5-3 και συνεχίζει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga. Στο -7 από τους Βαυαρούς η Λειψία. Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Σε σόου μετέτρεψε η Μπάγερν τον αγώνα της στο Μόναχο με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ.

Οι Βαυαροί «πάτησαν» την αντίπαλό τους με το ευρύ 5-3 για την 24η αγωνιστική της Bundesliga και με το τρίποντο αυτό παρέμειναν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι πρωταθλητές βρέθηκαν αρχικά πίσω στο σκορ από την αντίπαλό της, η οποία άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Μπερίσα. Στη συνέχεια όμως, οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και όχι μόνο ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, αλλά βρέθηκαν να προηγούνται 4-1 στο ημίχρονο.

Ο Κανσέλο ισοφάρισε 1-1 στο 15’, πριν αναλάβει δράση ο Παβάρ που με τα δύο του γκολ (19’ και 35’) έκανε το 3-1, ενώ στο 45’ ο Σανέ έγραψε το 4-1. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 60’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με πέναλτι του Μπερίσα για το 4-2 και στο 74’ ο Ντέιβις ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-2 για την Μπάγερν. Το τελικό 5-3 διαμόρφωσε στο 93’ ο Καρντόνα.

Πέραν τούτου, η Λειψία επιβλήθηκε 3-0 της Γκλάντμπαχ και μείωσε στους επτά πόντους τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια από το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής, Χέρτα και Μάιντς αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 στο Βερολίνου και μοιράστηκαν από έναν πόντο, ενώ χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι της Άιντραχτ με τη Στουτγκάρδη στη Φρανκφούρτη, οι οποίες έμειναν επίσης στο 1-1.

Για τη Στουτγκάρδη ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος ξεκίνησε στο βασικό σχήμα και αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του ματς.