Ατλέτικο Μαδρίτης-Εσπανιόλ 2-1: Δραματική νίκη στις καθυστερήσεις

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε με σκορ 2-1 την Εσπανιόλ χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καράσκο στο 90+10.

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε και πήρε τη νίκη κόντρα στην Εσπανιόλ με σκορ 2-1. Οι "ροχιμπλάνκος" προηγήθηκαν στο 52' με τον Καράσκο και φάνηκε να κρατούν στα χέρια τους την τύχη του αγώνα.

Στο 71', ωστόσο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κοντόγκμπια. Η Ατλέτικο έμεινε με δέκα παίκτες και σε εκείνο το σημείο άναψε για τα καλά. Οι Μαδριλένοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την αποβολή θεωρώντας ότι ήταν υπερβολική.

Στο 74' ο Τόμας εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του Όμπλακ και έκανε το 1-1. Το ένα κακό διαδεχόταν το άλλος για τους γηπεδούχους και στο φινάλε του ο αγώνας απέκτησε μία άγρια ομορφιά. Και η Ατλέτικο και η Εσπανιόλ κυνήγησαν τη νίκη και στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 90+10 ο Καράσκο, δεν αστόχησε και οι "ροχιμπλάνκος" πήραν τη νίκη με σκορ 2-1.

Το προφίλ της 32ης αγωνιστικής

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (15/4)

Σοσιεδάδ - Μπέτις 0-0

ΣΑΒΒΑΤΟ (16/4)

Έλτσε - Μαγιόρκα 3-0

(42' Μοχίκα, 58' Μπίγκας, 81' Λι Κανγκ Ιν αυτογκόλ)

Αλαβές - Ράγιο Βαγιεκάνο 1-0
(64' Χοσέλου)

Βαλένθια – Οσασούνα 0-2

(83' Σολέρ πέναλτι - 50’ Αβιλά πέναλτι, 74’ Μπούντιμιρ)

Χετάφε – Βιγιαρεάλ 1-2
(63' Ουνάλ - 4' Μορένο, 16' Τριγκέρος)

ΚΥΡΙΑΚΗ (17/4)

Γρανάδα – Λεβάντε 1-4
(92' Κογιάδο - 17' Ντάνι Γκόμεθ, 56' Μοράλες, 77' Μάλσα, 95' Σολδάδο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Εσπανιόλ 2-1

52', 90+10πεν. Καράσκο - 74' Τόμας

19.30: Αθλέτικ Μπιλμπάο – Θέλτα (Novasports 1 HD)

22.00: Σεβίλλη - Ρεάλ Μαδρίτης (Novasports 1 HD)