Premier League: Ξέσπασε η Λίβερπουλ (3-0), η Λιντς «κοπάνησε» τη Γουέστ Χαμ (3-2) (highlights)

Η Λίβερπουλ μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα στην Premier League ξέσπασε στην Μπρέντφορντ (3-0) και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτοπόρου Μάντσεστερ Σίτι, με τον Κώστα Τσιμίκα να παραμένει στον πάγκο. «Διπλό» η Λιντς κόντρα στη Γουέστ Χαμ στη ματσάρα του Λονδίνου (2-3). Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Ζωντανές διατήρησε η Λίβερπουλ τις ελπίδες της για την διεκδίκηση του φετινού τίτλου στην Premier League.

Οι «κόκκινοι» μετά από μία ήττα και δύο ισοπαλίες στις προηγούμενες αναμετρήσεις τους στον θεσμό, ξέσπασαν στην Μπρέντφορντ και την κέρδισαν με το ευρύ 3-0 στο «Άνφιλντ» για την 22η αγωνιστική, με αποτέλεσμα να βρεθούν πλέον στην δεύτερη θέση της κατάταξης και να μειώσουν στο -11 την διαφορά τους από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ άνοιξε το σκορ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Φαμπίνιο (44’) και στην επανάληψη «σφράγισε» το τρίποντο με τα τέρματα των Όξλεϊντ – Τσέιμπερλεν (69’) και Μιναμίνο (77’), με τον τελευταίο μάλιστα να σκοράρει ανήμερα των 27ων γενεθλίων του. Ο Κώστας Τσιμίκας έμεινε στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκε από τον προπονητή του.

Για την ιστορία, αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας πρωταθλήματος των δύο ομάδων στην έδρα της Λίβερπουλ από το 1946 (1-0).

Στο άλλο σημερινό ματς της 22ης αγωνιστικής, η Λιντς έφυγε με το «διπλό» από το Λονδίνο κόντρα στη Γουέστ Χαμ και κέρδισε 3-2 τα «σφυριά», τα οποία γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στην κατηγορία μετά από τρία σερί νικηφόρα αποτελέσματα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τα «παγώνια» ήταν ο Τζακ Χάρισον που πέτυχε χατ-τρικ στην αναμέτρηση (10’, 37’ και 60’), ενώ για τους γηπεδούχους είχαν ισοφαρίσει προσωρινά οι Μπόουεν (34’) και Φόρναλς (52’).