Μία νίκη μακριά από την πέμπτη θέση η Εθνική Παίδων

Η Εθνική Παίδων επικράτησε της Λετονίας με 73-64 και θέλει μία ακόμα νίκη για να πάρει την πέμπτη θέση στο Eurobasket U16.

Η Εθνική ομάδα Παίδων νίκησε την Λετονία 73-64 για το Eurobasket U16 και θα αγωνιστεί με τον νικητή του ζευγαριού Σερβία-Λιθουανία για την πέμπτη θέση.

Η «γαλανόλευκη» στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν άστοχη από την περιφέρεια δίνοντας την ευκαιρία στην Λετονία να πάρει το προβάδισμα στο σκορ το οποίο κράτησε μέχρι και τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου βρήκαν λύσεις στην επίθεση και πήραν κεφάλι στο σκορ με τους Αλέξανδρο Νικολαΐδη και Ανδρέα Καλόγηρο να ξεχωρίσουν για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Στην τέταρτη περίοδο η Εθνική μας συνέχισε να είναι μπροστά και να πάρει μία διαφορά εννέα πόντων που την κράτησε μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 18-16, 39-36, 50-54, 64-73

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Κολοβέρος 11, Νικολαϊδης 16, Πράπας 4, Τσάμης 4, Βησσαρίου 10, Φιλίππου, Φίλλιος, Καλόγηρος 14, Καραμανλής, Παπασάβογλου 10 , Τόλιας 4