Φιλική ήττα του Ολυμπιακού από τη Ρεάλ Μαδρίτης (vid)

Οι «ερυθρόλευκοι» του Ντέιβιντ Μπλατ έκαναν εξαιρετικό α' ημίχρονο, ωστόσο ξέμειναν από δυνάμεις στο φιλικό με τη Ρεάλ για το τουρνουά Costa del Sol, γνωρίζοντας την ήττα με 80-69. Δεν έπαιξε στο β' μέρος ο Σπανούλης.

Μία μέρα μετά τη νίκη επί της Μάλαγα, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο τουρνουά Costa del Sol που διεξάγεται στην Ανδαλουσία με σκορ 80-69. Ξεχώρισε ο "αέρινος" Αξέλ Τουπάν με 17 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Ντέιβιντ Μπλατ συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει την Πέμπτη (13/9), πραγματοποιώντας εξαιρετικό α' ημίχρονο απέναντι στους «μερένχες» και προηγήθηκαν δικαίως με +5 στο ημίχρονο του αγώνα (38-43).

Στο β' μέρος, ωστόσο, οι «τρανταχτές» απουσίες έπαιξαν τον ρόλο τους, με τους Πειραιώτες να ξεμένουν από... καύσιμα και τον Σπανούλη να μην αγωνίζεται ούτε δευτερόλεπτο. Μοιραία, λοιπόν, η σαφώς πιο έτοιμη Ρεάλ (ξεκινάει τις επίσημες υποχρεώσεις της σε μία εβδομάδα) «γύρισε» το ματς κι έφτασε στο τελικό 80-69.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Σπανούλη, Χάρις, Τουπάν, ΛεΝτέι και Μπόγρη, ξεφεύγοντας εξαρχής στο σκορ καθώς προηγήθηκε με 4-12, 14-23 και 19-27, πριν φτάσει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (21-31) στο 15’. Εξαιρετικός επιθετικά ήταν ο ΛεΝτέι (παρά τις όποιες... παραφωνίες στην άμυνα), με το 38-43 του ημιχρόνου να είναι φυσικό επακόλουθο της εικόνας των δύο ομάδων στο παρκέ.

Στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε με Τολιόπουλο, Χάρις, Τουπάν, ΛεΝτέι και Μπόγρη. Η ομάδα της Μαδρίτης έβγαλε αντίδραση όπως αναμενόταν και με μπροστάρηδες τον «πύργο» Ταβάρες και τον Γιουλ πέρασε μπροστά με 44-43, αυξάνοντας σιγά-σιγά τη διαφορά μέχρι το 56-49 στο 28'.

Οι Πειραιώτες επέστρεψαν με τον -πολύ καλό για ένα ακόμη ματς- Τουπάν μειώνοντας σε 59-57 και 62-60 χάρη σε δικούς του πόντους, ενώ με καλάθι του Μπόγρη προσπέρασαν ξανά με 62-64! Κάπου εκεί, με τον Μπλατ να διατηρεί τον Σπανούλη στον πάγκο, η Ρεάλ αντέδρασε εκ νέου και με πρωταγωνιστή τον Κάρολ έφτασε αρχικά στο +7 (73-66) στο 38' και στο τελικό 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 38-43, 62-57, 80-69.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Φερνάντεθ 3 (1), Ρέγιες 11 (7 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 5 (4 ριμπάουντ σε 11 λεπτά), Πάντζαρ, Κάρολ 10 (1), Ταβάρες 12 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 10 (2), Πρέπελιτς 8 (2), Κούζμιτς 2, Τόμπκινς 14 (2), Τέιλορ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Τολιόπουλος 3 (1), Τουπάν 17 (1), Σπανούλης 8 (2), Χάρις 9 (1), Τσάπμαν 11 (5/9 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς, Λαμπρόπουλος 3 (1), Στεφανίδης 2, Ποκουσέφσκι, Μπόγρης 4 (2/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 12 (4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 19/41 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 15/21 βολές, 45 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 13 επιθετικά), 15 ασίστ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/47 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 9/9 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 13 επιθετικά), 16 ασίστ