Μάχη τίτλου στη Νικαράγουα!

Για το πρωτάθλημα της Νικαράγουας και στον επαναληπτικό τελικό, η Μανάγκουα υποδέχεται τη Ρεάλ Εστελί.

Στο πρώτο παιχνίδι που έγινε πριν από μία εβδομάδα οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) και σε αυτή την περίπτωση ισχύει ο κανόνας τού εκτός έδρας γκολ. Η Μανάγκουα είναι η ομάδα που κατετάγη πρώτη στην κανονική περίοδο, ήταν σταθερά η καλύτερη και με όπλο την έξοχη αμυντική λειτουργία της έφτασε και στον τελικό των πλέι οφ. Στην αποστολή της στο Εστελί ήταν πειστική, καλύτερη στα σημεία από την αντίπαλό της και πήρε δίκαια την ισοπαλία, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Πάει με το πλεονέκτημα του εκτός έδρας γκολ να ρίξει από τον «θρόνο» τους φιλοξενούμενους.

Η Ρεάλ Εστελί είναι η κάτοχος του τίτλου, στην κανονική περίοδο αναδείχθηκε δεύτερη και με την εμπειρία της θέλει να διατηρήσει το «στέμμα». Στο πρώτο ματς ήταν αγχωμένη, έκανε λάθη και μάλλον ήταν τυχερή που το σκορ ήταν ισόπαλο. Τώρα χρειάζεται οπωσδήποτε γκολ για να ελπίζει στον τίτλο και τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την επίθεση μπορεί να ελπίζει ότι θα σκοράρει, αφού διαθέτει την καλύτερη γραμμή κρούσης στη λίγκα. Από την άλλη πλευρά δέχεται και γκολ με άνεση. Ένα ματς όλη η χρονιά. Θα επιλέξουμε από τη μια το ενδεχόμενο να σκοράρουν και οι δύο ομάδες και από την άλλη τη χρυσοπληρωμένη ισοπαλία!