Μαρσέιγ – Γιουγκ 13-16: Με τους Γάλλους ο Ολυμπιακός για την 7η θέση - Πέντε γκολ ο Παπαναστασίου

Η Γιουγκ κέρδισε 16-13 τη Μαρσέιγ και...έστειλε τους Γάλλους στον Ολυμπιακό, στον αγώνα του Σαββάτου (5/6, 14.00) για τις θέσεις 7-8 στο Final 8 του LEN Champions League. Μεγάλο ματς για τους Κροάτες ο διεθνής Έλληνας περιφερειακός, Αλέξανδρος Παπαναστασίου.

Ο Ολυμπιακός θα παίξει με τη Μαρσέιγ το Σάββατο (5/6, 14:00) για την 7η θέση στο Final 8 του LEN Champions League που διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Η Γιουγκ για τις θέσεις 5-8 κέρδισε την Παρασκευή την ομάδα της Μασσαλίας και έτσι θα αναμετρηθεί με το Ανόβερο το Σάββατο (5/6, 15.30) με στόχο τη νίκη και την έκτη θέση στην τελική φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ανόβερο - Ολυμπιακός 10-8: Δεύτερη ήττα στο Βελιγράδι

Η Μαρσέιγ αν και μπήκε καλά (1-0, 2-1, 3-2, 5-3) δέχθηκε ένα σερί 4-0 στα τελευταία τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου και η Γιουγκ πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 7-5.

Μάλιστα στο τρίτο οκτάλεπτο, δυο φορές με γκολ των Ομπράντοβιτς, Αλέξανδρου Παπαναστασίου ξέφυγε με τέσσερα γκολ (10-6, 11-7) με τους Γάλλους όμως να απαντάνε με ένα δικό τους 3-0 και το ματς έγινε ντέρμπι (11-10), με τον Όμπερτ όμως να γράφει το 12-10 για τους Κροάτες πριν ακόμη τελειώσει το οκτάλεπτο που είχε συνολικά 10 γκολ, όπως και το δεύτερο μετά το 1-1 της πρώτης περιόδου!

Ο Φάτοβιτς στην τελευταία περίοδο ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος και έδωσε...αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του Κόμπεστσακ, με τον Βαν Πεπερστραέτε να μειώνει άμεσα σε 13-11, ωστόσο η Γιουγκ κράτησε και έτσι πήρε το ματς και μαζί την ευκαιρία να διεκδικήσει το Σάββατο, την 5η θέση κόντρα στο Ανόβερο.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 4-6, 5-5, 3-4.

Μαρσέιγ: Κρουσιγιάτ 4, Βερνό 3, Πρλαΐνοβιτς 2, Ολιβόν 1, Κοβάτσεβιτς 1, Βαν Πεπερστραέτε 1, Ντούρντιτς 1.

Γιουγκ: Παπαναστασίου 5, Γκαρσία 2, Όμπερτ 1, Φάτοβιτς 2, Τομάσοβιτς 1, Μερκούλοφ 2, Μπένιτς 2, Ομπράντοβιτς 1.