Ανόβερο - Ολυμπιακός 10-8: Δεύτερη ήττα στο Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός έχασε 10-8 από το Ανόβερο στο Βελιγράδι και θα παίξει το Σάββατο (5/6, 14:00) με τον ηττημένο του αγώνα Μαρσέιγ - Γιουγκ για τις θέσεις 7-8 στο final 8 του LEN Champions League

Ο Ολυμπιακός (ο Ζερδεβάς έμεινε εκτός αποστολής και μπήκε στην 13άδα ο νεαρός Σύρμας) και πάλι είχε πολλά προβλήματα στην επίθεση. Δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς τα δίχτυα. Έπαιρνε ποινές αλλά στον παίκτη παραπάνω δεν είχε καθαρό μυαλό, όπως και στον προημιτελικό με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα.

Το Ανόβερο που φυσικά δεν είναι Μπαρτσελονέτα αλλά είναι μια ομάδα με αρκετούς έμπειρους παίκτες, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του Ολυμπιακού και...χτύπησε με πολλούς τρόπους, παίζοντας στο πρώτο ημίχρονο καλύτερα από την ομάδα του Πειραιά. Έτσι προηγήθηκε 3-1, 5-2, 6-3 με τον Ράντοβιτς να έχει τρία γκολ στα δύο πρώτα οκτάλεπτα!

Μάλιστα η διαφορά στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου ανέβηκε και στα τέσσερα τέρματα (7-3, 8-4), με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει προβλήματα σε άμυνα (πολλά εύκολα γκολ από την περιφέρεια) και επίθεση (φοβερά λάθη στον παίκτη παραπάνω αφού σε κάποιες περιπτώσεις δεν έγιναν καν σουτ)!

Μάλιστα ο Ράντοβιτς που...φάνταζε Φιλίποβιτς με το πέμπτο του τέρμα στον αγώνα - αυτή τη φορά στην κόντρα - ανέβασε τη διαφορά στα πέντε γκολ (9-4)! Ο Ολυμπιακός με Αργυρόπουλο (παραπάνω), Γενηδουνιά (κόντρα) μείωσε σε 9-6 στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου και είχε δοκάρι με τον Δερβίση στο τέλος στον παίκτη παραπάνω για να μειώσει ακόμη περισσότερο.

Τελικά αυτό έγινε με τον Αργυρόπουλο (9-7) και πάλι στην κόντρα επίθεση με τον Ολυμπιακό σε αυτά τα λεπτά να βγάζει αντίδραση αλλά χάθηκαν και πάλι ευκαιρίες στον παραπάνω που θα άλλαζαν τα πάντα. Το Ανόβερο που είχε...κολλήσει, βρήκε τελικά τη λύση σε έναν παραπάνω με τον Ράντοβιτς (σκόραρε σε όλες τις περιόδους) και ξέφυγε 10-7, με την ομάδα του Πειραιά να χάνει ξανά ευκαιρία στον παραπάνω! Ο Μουρίκης μείωσε σε 10-8 και 1:25 για το τέλος ο Ολυμπιακός κέρδισε την αποβολή, με τον Βλάχο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Δερβίσης σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε, ένα λεπτό πριν από το τέλος και εκεί τελείωσαν τα πάντα.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-2, 3-3, 1-2.

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Σούτζε (π/π, 6:01), 1-1 Ίρβινγκ (π/π, 1:08), 2-1 Ράντοβιτς (π/π, 0:40)

2ο οκτάλεπτο: 3-1 Ντάρκο Μπργκούλιαν (φουνταριστό, 7:18), 3-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 7:04), 4-2 Ράντοβιτς (περιφέρεια, 6:02), 5-2 Ρότερμουντ (κόντρα, 5:41), 5-3 Καπότσης (περιφέρεια, 2:24), 6-3 Ράντοβιτς (περιφέρεια, 1:58)

3ο οκτάλεπτο: 7-3 Ράντοβιτς (πέναλτι, 7:17), 7-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 7:01), Σούτζε 8-4 (περιφέρεια, 6:35), 9-4 Ράντοβιτς (κόντρα, 2:42), 9-5 Αργυρόπουλος (π/π, 1:15), 9-6 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:36).

4ο οκτάλεπτο: 9-7 Αργυρόπουλος (κόντρα, 7:21), 10-7 Ράντοβιτς (π/π, 3:24), 10-8 Μουρίκης (κόντρα, 2:06).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σύρμας, Ντάουμπε, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 3, Αργυρόπουλος 2, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης 1, Καπότσης 1, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 1, Γαλανόπουλος

ΑΝΟΒΕΡΟ: Σένκελ, Ρότερμουντ 1, Μάτσαν, Ρεάλ, Μπργκούλιαν Ντ. 1, Ράντοβιτς 6, Μούσλιμ, Ναγκάεφ, Κούμπιτς, Μπργκούλιαν Μ., Σούτζε 2, Βίκενχορστ, Μπένκε.