Προ Ρέκο - Ολυμπιακός 13-6: Πλήρωσε το κάκιστο τρίτο οκτάλεπτο

Την ήττα με 13-6 από την Προ Ρέκο γνώρισε στην Όστια ο Ολυμπιακός για την 9η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του LEN Champions League. Την Τετάρτη (21/4, 18.45) παίζει κόντρα στη Μαρσέιγ με...έπαθλο την τρίτη θέση του Α' Ομίλου

Στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά στην επίθεση. Σκόραρε στο φινάλε με τον Ντάουμπε (παραπάνω) και μείωσε σε 2-1, αφού η Προ Ρέκο προηγήθηκε 2-0 με τους Φιλιόλι (παραπάνω), Ντι Φούλβιο (περιφέρεια) αλλά οι Ιταλοί τα βρήκαν σκούρα από την «ερυθρόλευκη» άμυνα και τον Μάνο Ζερδεβά που ξεκίνησε ζεστός τον αγώνα και σταμάτησε αρκετές φορές τα σουτ των παικτών της Προ Ρέκο που είχε 1/3 στον παραπάνω όπως και ο Ολυμπιακός.

Ο Ζερδεβάς είπε όχι στον Πρεσιούτι και στη συνέχεια ο Αργυρόπουλος έφερε το ματς στα ίσα (2-2) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου αλλά η Προ Ρέκο απάντησε άμεσα με Ντι Φούλβιο (3-2 μπάσιμο), Αϊκάρντι (4-2 φουνταριστό), με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να απειλήσει τον Μπίγιατς και να δέχεται στη συνέχεια...φτηνά γκολ. Ο εξαιρετικός περιφερειακός Ντι Φούλβιο έκανε μεγάλο ματς και με 3/3 έγραψε το 5-2, για να έρθει ο Ντάουμπε να μειώσει σε 5-3 (Ντάουμπε) αλλά ο Σέρβος Μάντιτς με υπέροχο αριστερό στον παίκτη παραπάνω έκανε το 6-3 αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και έκανε αμέσως το 6-4 με τον Κάκαρη (στον παραπάνω μετά την ασίστ του Ντάουμπε) σε μία περίοδο όπου οι άμυνες πήγαν περίπατο και ο Λουόνγκο έγραψε το 7-4.

Ο Ντι Φούλβιο, ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης, ήταν εκείνος που έδωσε και...αέρα τεσσάρων τερμάτων στην Προ Ρέκο (8-4), με τον Ολυμπιακό να έχει χαμένες επιθέσεις στον παραπάνω, σε αντίθεση με την Προ Ρέκο (9-4) ενώ ο Βλάχος στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποίησε και τον Στέφανο Γαλανόπουλο στο τέρμα. Οι Ιταλοί από την πλευρά τους δεν σταματούσαν και ανέβασαν τη διαφορά στα οκτώ γκολ (12-4), με τον κόουτς Βλάχο να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες που έχει μαζί του στην Όστια.

Φυσικά τα πάντα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο, σε ένα αδιάφορο βέβαια βαθμολογικά παιχνίδι καθώς και οι δυο ομάδες έχουν προκριθεί στο final 8 στο Βελιγράδι. Ο Αργυρόπουλος σκόραρε (12-5) ύστερα από περίπου 11 λεπτά ενώ στη συνέχεια ο Χρυσοσπάθης στην κόντρα έχασε την ευκαιρία για το 12-6 και η Προ Ρέκο έφυγε εκείνη σε κόντρα και έκανε το 13-5, με τον Σκουμπάκη στη συνέχεια να διαμορφώνει το 13-6.

Ο Ολυμπιακός παίζει την Τετάρτη (21/4) με τη Μαρσέιγ που εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στο final 8, για την τρίτη θέση που δεν θα αλλάξει τίποτα αφού οι Πειραιώτες στον προημιτελικό του Βελιγραδίου, θα βρουν απέναντί τους μία εκ των Μπαρτσελονέτα, Φερεντσβάρος και Μπρέσια.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 5-3, 5-0, 2-2.

Προ Ρέκο: Μπίγιατς, Ντι Φούλβιο 5, Μάντιτς 1, Φιλιόλι 2, Γιάνγκερ, Βελότο, Πρεσιούτι, Ετσενίκε 1, Ίβοβιτς, Φιγκάρι, Αϊκάρντι 3, Λουόνγκο 1, Νέγκρι.

Ολυμπιακός: Ζερδεβάς, Ντάουμπε 2, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς, Αργυρόπουλος 2, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Καπότσης, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ, Γαλανόπουλος.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (ΟΣΤΙΑ)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ (20/4): Ορτίτζια – Γιουγκ 9-11, Μαρσέιγ – Σπαντάου 8-5, Προ Ρέκο – Ολυμπιακός 6-13.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ (21/4): Ορτίτζια – Σπαντάου (16.15), Ολυμπιακός – Μαρσέιγ (18.45, ΕΡΤ Sports), Γιουγκ – Προ Ρέκο (21.15).

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (9 αγώνες): Προ Ρέκο 27, Γιουγκ 19, Μαρσέιγ 13, Ολυμπιακός 11, Σπαντάου 5, Ορτίτζια 3.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ (20/4): Φερεντσβάρος – Ανόβερο 13-9 (Φουντούλης 1 γκολ), Γιαντράν Χέρτζεγκ Νόβι – Ντιναμό Τιφλίδας 10-13, Μπαρτσελονέτα – Μπρέσια 10-9 (Βλαχόπουλος 1 γκολ).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ (21/4): Ντιναμό Τιφλίδας – Ανόβερο (15.00), Μπρέσια – Γιαντράν Χέρτζεγκ Νόβι (17.30), Μπαρτσελονέτα – Φερεντσβάρος (20.00)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (8 αγώνες): Μπαρτσελονέτα 21, Μπρέσια 18, Φερεντσβάρος 18, Ανόβερο 6, Ντιναμό Τιφλίδας 6, Γιαντράν Χέρτζεγκ Νόβι 3.