Εθνική: Ποιο ήταν το πειθαρχικό παράπτωμα του Φετφατζίδη

Γιατί ο Τζον Φαν'τ Σιπ άφησε εκτός αποστολής από το ματς με την Ιταλία τον Γιάννη Φετφατζίδη.

Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Ιταλία για τα προκριματικά στο Euro 2020, κρατώντας ωστόσο το μηδέν για περίπου 60 λεπτά κόντρα σε μία δύσκολη αντίπαλο.

Στην αποστολή του συγκεκριμένου αγώνα δεν συμπεριλήφθηκε ο Γιάννης Φετφατζίδης από τον Ομοσπονδιακό τεχνικό, Τζον Φαν'τ Σιπ.

Ο Ολλανδός προπονητής σε δηλώσεις του μετά το παιχνίδι γνωστοποίησε ότι ο λόγος του αποκλεισμού του Έλληνα διεθνούς ήταν πειθαρχικό παράπτωμα στο οποίο υπέπεσε, χωρίς όμως να επεκταθεί σε λεπτομέρειες για το περιστατικό.

Τι συνεβή λοιπόν με τον άσο του Άρη που έφερε τον αποκλεισμό του; Πολύ απλά ο Φετφτζίδης καθυστέρησε να παρουσιαστεί την καθιερωμένη και προγραμματισμένη συγκέντρωση των παικτών και ως εκ τούτου το «πλήρωσε» με τη μη κλήση του στην αποστολή κόντρα στην Ιταλία.

Αυτό δείχνει μία ξεκάθαρη στάση από μεριάς Φαν'τ Σιπ όσον αφορά σε θέματα πειθαρχίας και παραπτωμάτων, στα οποία προτίθεται να δείξει μηδαμινή ανοχή.