Προκριματικά Μουντιάλ: Η Σουηδία νίκησε την Ισπανία, «σκόνταψε» η Ιταλία (highlights)

Η Σουηδία νίκησε με 2-1 την Ισπανία και έβαλε «φωτιά» στον όμιλο της Εθνικής. Στο 1-1 έμεινε η Ιταλία με την Βουλγαρία.

Σπουδαία νίκη σημείωσε η Σουηδία εντός έδρας με αντίπαλο την Ισπανία. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό από το γκολ του Σολέρ, οι Σκανδιναβοί δεν πτοήθηκαν και πέρασαν στην αντεπίθεση.

Αρχικά ο Ίσακ στο επόμενο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 57ο λεπτό ο Κλάεσον έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην χώρα του. Το 2-1 έμεινε έως το φινάλε και έτσι η Σουηδία ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου, στον οποίο συμμετέχει και η Ελλάδα.

Παρότι είχε την πρώτη βαθμολογική της απώλεια στους προκριματικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ιταλία παρέμεινε για 35ο συνεχόμενο ματς αήττητη (26-9-0), καθώς η τελευταία της ήττα χρονολογείται πριν από 3 χρόνια και συγκεκριμένα στις 10 Σεπτεμβρίου 2018 και το 1-0 από την Πορτογαλία. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έμεινε στο 1-1 με την Βουλγαρία.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των 10 ομίλων της Ευρωπαϊκής Ζώνης:

1ος Όμιλος

Λουξεμβούργο-Αζερμπαϊτζάν 2-1 (8' Γκοντσάλβες Πίντο, 28' Ροντρίγκες - 67' Μακμούντοφ)

Πορτογαλία-Ιρλανδία 2-1 (89', 90'+6 Ρονάλντο - 45' Ίγκαν)

Γεωργία-Κόσοβο 0-1 (18' αυτ. Κοτσολάβα)

Σουηδία-Ισπανία 2-1 (6' Ίσακ, 57' Κλάεσον - 5' Σολέρ)

3ος Όμιλος

Λιθουανία-Β. Ιρλανδία 1-4 (54' Μπαραβίκας - 20' Μπάλαρντ, 52' Γουάσινγκτον, 67' Λέιβερι, 81' ΜακΝέρ)

Ιταλία-Βουλγαρία 1-1 (16' Κιέζα - 39' Ίλιεφ)