Στη Championship η Τσάρλτον, 2-1 τη Σάντερλαντ

Με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα η Τσάρλτον νίκησε 2-1 τη Σάντερλαντ και πήρε το εισιτήριο της ανόδου στη Championship.

Η Τσάρλτον αντιμετώπισε τη Σάντερλαντ στον τελικό των πλέι οφ της League 1. Οι δύο ομάδες ήθελαν μόνο τη νίκη για να ανέβουν στη δεύτερη κατηγορία της Αγγλίας.

Η Σάντερλαντ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγώνα και πήρε το προβάδισμα μόλις στο πέμπτο λεπτό.

Aπίθανο αυτογκόλ στο Τσάρλτον - Σάντερλαντ για την άνοδο στην Championship (vid)

Ο Φίλιπς υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος, με τον Σαρ να σημειώνει αυτογκόλ στην προσπάθεια του να διορθώσει το λάθος του συμπαίκτη του.

Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Λονδίνου έφτασε έως την ανατροπή. Ο Πέρινγκτον στο 35' με ωραίο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα, με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της νίκης το οποίο ήρθε στις καθυστερήσεις της συνάντησης. Ο Μπάουερ έστειλε με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα και πανηγύρισε έξαλλα μαζί με τους φίλους της Τσάρλτον τη άνοδο.