Serie A: Σώθηκε και μαθηματικά η Μπολόνια, 3-2 τη Νάπολι (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Η Μπολόνια νίκησε εντός έδρας τη Νάπολι με 3-2 και εξασφάλισε την παρουσία της στη Serie A.

Ονειρικά έκλεισε τη σεζόν η Μπολόνια καθώς επικράτησε της Νάπολι με 3-2 και έμεινε και μαθηματικά στη Serie A. Οι «παρτενοπέι» μπορεί να μπήκαν καλύτερα στον αγώνα αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την ουσία στο πρώτο ημίχρονο καθώς σημείωσαν δύο γκολ.

Το σκορ άνοιξε ο Σαταντέρ στο 43' με κεφαλιά εκμεταλλευόμενος την ωραία σέντρα του Παλάσιος.

Δύο λεπτά μετά ήρθε η σειρά του Τζεμαϊλί να χριστεί σκόρερ κάνοντας το 2-0. Οι Ναπολιτάνοι όμως αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και με γκολ του Γκουλάμ στο 57' μείωσαν σε 2-1.

Είκοσι λεπτά αργότερα ο Μέρτενς ισοφάρισε σε 2-2 βάζοντας την ομάδα του στο κόλπο της νίκης. Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι πίεσαν αρκετά στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να αφήσουν κενούς χώρους στα μετόπισθεν.

Οι «ροσομπλού» χτυπώντας στην αντεπίθεση κατάφεραν να κάνουν το 3-2 στο 88' με το δεύτερο γκολ του Σαταντέρ ο οποίος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής:

Σάββατο (25/5)

Φροζινόνε-Κιέβο 0-0

Μπολόνια-Νάπολι 3-2 (43', 88' Σανταντέρ, 45' Τζεμαϊλί - 57' Γκουλάμ, 77' Μέρτενς)