Serie A: Έμεινε στην κατηγορία η Μπολόνια, 3-3 με τη Λάτσιο (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Η Μπολόνια κατάφερε να φύγει από την έδρα της Λάτσιο με το βαθμό της ισοπαλίας και να παραμείνει στη Serie A.

Ισόπαλο 3-3 ολοκληρώθηκε στο «Ολίμπικο» το τελευταίο παιχνίδι της 37ης αγωνιστικής της Serie A ανάμεσα στη Λάτσιο και τη Μπολόνια.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Κορέα στο 14' με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ο αγώνας πήρε τρελό ρυθμό καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά χάρη στα γκολ των Πόλι και Ντέστρο.

Η ομάδα του Ιντζάγκι όμως απάντησε εννέα λεπτά μετά με τέρμα του Μπάστος. Οι «ροσομπλού» όμως δεν πτοήθηκαν και στο 63' πήραν ξανά το προβάδισμα με κοντινή προβολή του Ορσολίνι.

Στο 80' οι «λιατσιάλοι» διαμόρφωσαν το τελικό σκορ με εκτέλεση φάουλ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε χαρούμενους τους φιλοξενούμενους που εξασφάλισαν την παραμονή τους στην πρώτη κατηγορία.

ΛΑΤΣΙΟ: Γκουεριέρι, Ατσέρμπι, Φελίπε (53' Αρμίνι), Μπάστος, Ρόμουλο, Παρολο, Μπαντέλ (65' Κατάλντι), Λέιβα (73' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς), Λούλιτς, Ιμόμπιλε, Κορέα.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Εμπαγέ, Ντανίλο, Λιάνκο, Ντάικς, Πούλγκαρ, Πόλι (80' Τζεμαΐλί), Ορσολίνι, Σοριάνο, Παλάσιο (90' Κρέτσι), Ντέστρο (71' Σανταντέρ).

Τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής

Σάββατο (18/5)

Ουντινέζε-Σπαλ 3-2 (5’ Σαμίρ, 31’, 35’ Οκάκα - 53’ Πετάνια, 59’ Βαλότι)

Τζένοα-Κάλιαρι 1-1 (89' πεν. Κρίσιτο - 40' Παβολέτι)

Σασουόλο-Ρόμα 0-0

Κυριακή (19/5)

Κιέβο-Σαμπντόρια 0-0

Πάρμα-Φιορεντίνα 1-0 (80' αυτ. Ζέρσον)

Έμπολι-Τορίνο 4-1 (27' Άκουα, 65' Μπρίγκι, 70' Ντι Λορέντζο, 89' Καπούτο - 56' Φαλκέ)

Μίλαν-Φροζινόνε 2-0 (57' Πιόντεκ, 66' Σούσο)

Γιουβέντους-Αταλάντα 1-1 (80' Μάντζουκιτς - 33' Ίλιτσιτς)

Νάπολι-Ίντερ 4-1 (16' Ζιελίνσκι, 61' Μέρτενς, 71' 78' Φαμπιάν Ρουίς - 81' πεν. Ικάρντι)

Δευτέρα (20/5)

Λάτσιο-Μπολόνια 3-3 (14’ Κορέα, 59’ Μπάστος, 80’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς - 50’ Πόλι, 51’ Ντέστρο, 63’ Ορσολίνι)