Τέταρτη συνεχόμενη γκέλα η Άρσεναλ (highlights)

Η Άρσεναλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπράιτον και μόνο με θαύμα θα μπει στη τετράδα. εκτός Champions League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Στην 3η θέση με τριάρα η Τσέλσι.

Η Άρσεναλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπράιτον εντός έδρας και δεν κατάφερε να κερδίσει τρεις βαθμούς για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, ενώ μόνο με νίκη κόντρα στη Μπέρνλι και ήττα της Τότεναμ από την Έβερτον μπορεί να μπει στην τετράδα. Το σκορ άνοιξε στο 9ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ με πέναλτι και με την συμπλήρωση μίας ώρας ο Μούρεϊ ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο.

Νωρίτερα η Τσέλσι νίκησε με 3-0 τη Γουότφορντ, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής της Premier League, και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα του αγγλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Λονδίνου έφθασε στη νίκη με τα γκολ των Λόφτους-Τσικ (48'), Νταβίντ Λουίζ (51') και Γκονζάλο Ιγκουαϊν (75').

Αντίθετα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να νικήσει ούτε την -τελευταία της βαθμολογίας και υποβιβασμένη εδώ και μήνες- Χάντερσφιλντ, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός Champions League. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό με τον ΜακΤόμινεϊ και μετά... περίμενε να περάσει η ώρα. Το αποτέλεσμα ήταν να "τιμωρηθεί" από τους γηπεδούχους, οι οποίοι ισοφάρισαν με τον Μπενζά στο 60'. Ετσι η ομάδα του Μάντσεστερ θα συμμετάσχει στο Europa League.

Άρσεναλ-Μπράιτον 1-1

Τσέλσι-Γουότφορντ 3-0

Χάντερσφιλντ-Μαν. Γιουνάιτεντ 1-1