Άρσεναλ-Άστον Βίλα 0-2: Δούλεψε για τη Μάντσεστερ Σίτι

Μεγάλο διπλό από την Άστον Βίλα που επικράτησε με 2-0 της Άρσεναλ στο Emirates και η Μάντσεστερ Σίτι εδραιώθηκε στην πρώτη θέση.

Απίθανα πράγματα στην Premier League, αφού μετά την ήττα της Λίβερπουλ και η Άρσεναλ ηττήθηκε εντός έδρας από την Άστον Βίλα.

Οι «κανονιέρηδες» ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να βρεθούν στην κορυφή, αλλά είδαν την Άστον Βίλα να τους «πληγώνει» στο φινάλε και να τους στερεί το δικαίωμα να βρεθούν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο 84' ο Μπέιλι έκανε το 0-1 στο Emirates και σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και το 0-2 από τον Γουότκινς στο 87ο λεπτό για να σβήσει κάθε ελπίδα της Άρσεναλ να πάρει κάτι από αυτό το ματς. Η Άρσεναλ είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο κατά τη διάρκεια του οποίου δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί και στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν ζόρικα με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη της ήττα μετά από έντεκα παιχνίδια.