Άστον Βίλα-Τότεναμ 0-4: Λονδρέζικη κυριαρχία και φουλ για τετράδα

Φανταστικό δεύτερο ημίχρονο από την Τότεναμ που διέλυσε εκτός έδρας με 4-0 την Άστον Βίλα, βασικό της αντίπαλο για την πρώτη τετράδα.

Πολύ μεγάλης σημασίας νίκη σημείωσε η Τότεναμ που επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 2-0 της Άστον Βίλα. Οι Λονδρέζοι με αυτό το διπλό πλησίασαν στους δύο βαθμούς την αντίπαλο τους που βρίσκεται στην τέταρτη θέση. Η Τότεναμ, μάλιστα έχει και ένα ματς λιγότερο από την Άστον Βίλα.

Η Τότεναμ έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν για να λυγίσει έναν από τους βασικούς της αντιπάλους για την πρώτη τετράδα. Στο 50' ο Μάντισον έκανε το 0-1 και στο 53' ο Τζόνσον πέτυχε το 0-2. Η Άστον Βίλα έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 65΄λόγω αποβολής του ΜακΓκιν και εκεί όλα φάνηκε πως τελείωσαν

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σον έκανε το 0-3 για την ομάδα του. Ένα πολύ σημαντικό γκολ για τον Σον που έφτασε τα 159 με τη φανέλα της και μπήκε στην πρώτη πεντάδα των σκόρερ στην ιστορία της Τότεναμ. Στο 90'+5' ο ίδιος παίκτης έδωσε ασίστ στον Βέρνερ για να διαμορφώσει αυτός το τελικό 0-4. Είναι η πρώτη φορά στη φετινή σεζόν που η Άστον Βίλα δέχτηκε στο γήπεδο της τέσσερα γκολ.