Premier League: Άνετα η Σίτι, με θρίλερ στην κορυφή η Άστον Βίλα

Η Άστον Βίλα λυτρώθηκε με πέναλτι στις καθυστερήσεις (3-2 την Μπέρνλι) και έπιασε στην κορυφή την Λίβερπουλ που έχει ματς λιγότερο, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι παραμένει κοντά (2-0 την Σέφιλντ) - Άνετες νίκες για Κρίσταλ Πάλας και Γουλβς

Η Άστον Βίλα αγχώθηκε απέναντι στην Μπέρνλι και νίκησε 3-2 με πέναλτι στο 90' ενώ είχε ισοφαριστεί με παίκτη παραπάνω. Έτσι έπιασε την Λίβερπουλ στην κορυφή με 42 βαθμούς, έχοντας βέβαια παιχνίδι περισσότερο. Η Βίλα νόμιζε ότι είχε καθαρίσει το παιχνίδι όταν προηγήθηκε με 2-1 και η Μπέρνλι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπέργκε στο 56', αλλά ισοφαρίστηκε και χρειάστηκε ένα πέναλτι με εκτελεστή του Ντάγκλας Λουίζ για να φτάσει στο τρίποντο και να αποφύγει νέα «γκέλα». Ενώ στο τέλος έδωσε μάχη για να το κρατήσει στο δωδεκάλεπτο των καθυστερήσεων.

Με άνεση η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (2-0) έχοντας ένα γκολ ανά ημίχρονο από Ρόδρι και Άλβαρες (αμφότερα από ασίστ του Φόντεν) και έφτασε την Άρσεναλ στους 40 βαθμούς, ενώ δεν είχαν πρόβλημα στις έδρες τους η Κρίσταλ Πάλας (3-1 την Μπρέντφορντ, με ανατροπή στο γρήγορο προβάδισμα των φιλοξενούμενων) και η Γούλβς (3-0 την Έβερτον).