Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Ρέντινγκ 3-1: Ο Κασεμίρο είχε κέφια

Εύκολη πρόκριση πήρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που επικράτησε με σκορ 3-1 της Ρέντινγκ για το FA Cup.

Έχοντας τον Κασεμίρο και τον Φρεντ σε μεγάλα κέφια η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την πρόκριση κόντρα στη Ρέντινγκ επικρατώντας με σκορ 3-1. Κάπως έτσι συνέχισε και το σερί της στα παιχνίδια του Κυπέλλου που παίζει στο «Όλντ Τράφορντ», αφού μετράει 15 συνεχόμενα εντός έδρας ματς που δεν χάνει.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Στο 37ο λεπτό μάλιστα ακυρώθηκε γκολ της Γιουνάιτεντ ως οφσάιντ, ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους η Ρέντινγκ άγγιξε το γκολ, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν πολύ απλά και χάρη στον Κασεμίρο. Με ένα υπέροχο πλασέ έκανε το 1-0 στο 55ο λεπτό και στο 58' ο ίδιος με ένα τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο 65' η Ρέντινγκ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κάρολ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Στο 66' ο Φρεντ έκανε το 3-0 και οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 3-1 με τον Εμπένγκ.

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (28/1)

Γουόλσολ – Λέστερ 0-1

(68’ Ιεανάτσο)

Άκρινγκτον – Λιντς 1-3

(81’ Αντεκόγια – 23’ Χάρισον, 66’ Φίρπο, 68’ Σινίστερα)

Σαουθάμπτον – Μπλάκπουλ 2-1

(22’ και 63’ Περό – 67’ Πατίνο)

Ίπσουιτς – Μπέρνλι 0-0

Λούτον – Γκρίμσμπι 2-2

(49’ πέν. Αντεμπάγιο, 66’ Κλαρκ – 43’ Χόλοχαν, 67’ Κλίφτον)

Μπλάκμπερν – Μπέρμιγχαμ 2-2

(33’ Ντακ, 47’ Κοστέλο – 3’ Καντρά, 91’ Τζέιμς)

Πρέστον – Τότεναμ 0-3

(50', 69' Σον, 87' Ντανζούμα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ρέντινγκ 3-1

55', 58' Κασεμίρο, 66' Φρεντ - 72' Εμπένγκ