Premier League: «Άσφαιρες» Λιντς και Άρσεναλ (highlights)

Χωρίς γκολ έληξε η αναμέτρηση Λιντς - Άρσεναλ, παρότι οι «κανονιέρηδες» έπαιζαν 10 από το 51' λόγω αποβολής του Νικολά Πεπέ. H Γουέστ Χαμ νίκησε 1-0 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτός έδρας κι αναρριχήθηκε στη βαθμολογία. Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και τα highlights της 9ης αγωνιστικής στην Premier League.)

Δίχως νικητή και τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Λιντς με την Άρσεναλ καίτοι οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν πάνω από 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο αφού στο 51' ο Νικολά Πεπέ αποβλήθηκε.

Ο Γάλλος επιθετικός αντίκρισε, απευθείας κόκκινη, γιατί έριξε... κεφαλιά στον Αλιόσκι των «παγωνιών».

Η ομάδα του Μπιέλσα «πολιόρκησε» τους «κανονιέρηδες» είχε 25 τελικές, αλλά τα δοκάρια σταμάτησαν τους Ροντρίγκο (79'), Μπάμφορντ (87') και Ραφίνια (95')!

Άπαντα, μετά το 79ο λεπτό...

Αντίθετα η ομάδα του Αρτέτα δεν απείλησε με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 60' να επιχειρεί το πρώτο της σουτ στο ματς.

Για αμφότερες ήταν ο πρώτος πόντος μετά από 3 ήττες στα ισάριθιμα προηγούμενα ματς παραμένοντας στο κάτω μισό του βαθμολογικού πίνακα (11η η Άρσεναλ, 13η η Λιντς)

Νωρίτερα, μια «κανονιά» του Αλέ που βρήκε το στόχο ήταν αρκετή για να δώσει στη Γουέστ Χαμ τη νίκη 1-0 εκτός έδρας επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Η γηπεδούχος πίεσε στη συνέχεια για την ισοφάριση αλλά στη μεγαλύτερη ευκαιρία για γκολ ο ΜακΜπέρνι σημάδεψε το δοκάρι.

H Έβερτον που προερχόταν από τρεις σερί ήττες ξέσπασε 3-2 στη Φούλαμ έχοντας πρωταγωνιστή τον Κάλβερτ Λιούιν, ο οποίος σκόραρε δύο φορές και έφτασε τα δέκα γκολ σε εννιά παιχνίδια.

ΤΑ ΜΑΤΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

Η Μπράιτον πέτυχε την πρώτη της νίκη (2-1) μετά το 1980 επί της Άστον Βίλα και μάλιστα στο Μπέρμιγχαμ, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Το αυτογκόλ του Φερνάντεζ στο 10’, άνοιξε το δρόμο για το πολύτιμο διπλό της Τσέλσι.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο ξεκίνημα της επανάληψης κι έχασαν δυο ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν αλλά σε μια αντεπίθεση ο Βέρνερ τροφοδότησε τον Άμπραχαμ ο οποίος στο 65ο λεπτό «σφράγισε» τη νίκη.

Premier League: Κορυφή η Τότεναμ του Μουρίνιο νικώντας (2-0) την Σίτι του Γκουαρντιόλα (highlights)!

Η Νιούκαστλ είχε δοκάρι με τον Λόνγκσταφ λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ματς της ημέρας η Μπράιτον νίκησε στο Μπέρμιγχαμ την Άστον Βίλα και της έκοψε τα όνειρα για κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δυο φορές στο σκορ με τους Γουέλμπεκ και Μαρς, τη δεύτερη για τα καλά. Στο τέλος άντεξαν, παρά την αποβολή του Λάμπτέϊ στο 91΄

Λίβερπουλ – Λέστερ 3-0: Οι πρωταθλητές είναι εδώ - Έγραψαν ιστορία (highlights)

Στο 90+3’ ο Όλιβερ έδωσε πέναλτι αρχικά για την Άστον Βίλα αλλά αφού είδε το βίντεο το πήρε πίσω.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, δυσκολεύτηκε άλλα έκαμψε την αντίσταση της Γουέστ Μπρομ (1-0), χωρίς να ικανοποιήσει ιδιαίτερα. Ο Μπρούνο Φερνάντες σε έναν ακόμη αγώνα σκόραρε από το σημείο του πέναλτι αν και χρειάστηκε να το εκτελέσει δύο φορές!