Champions League: Η Μάλμε επικράτησε της Λουντογκόρετς με 2-0, νίκησαν Μπενφίκα και Μπόις (vid)

Μια ανάσα από τη συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League βρίσκεται η Μάλμε, η οποία νίκησε 2-0 την Λουντογκόρετς. Προβάδισμα και για Μπενφίκα, Γιουνγκ Μπόις.

Τρεις εντός έδρας νίκες σημειώθηκαν στους αποψινούς αγώνες των play off του Champions League. Η Μάλμε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επικράτησε της Λουντογκόρετς με 2-0 και κρατά στα χέρια της την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Στην Πορτογαλία η Μπενφίκα ύστερα από ένα καλό πρώτο ημίχρονο επιβλήθηκε της Αϊντχόφεν με 2-1. Ο Σίλβα στο 10' και ο Βάιγκλ στο 42' σημείωσαν τα γκολ των «αετών», ενώ για τους Ολλανδούς μείωσε ο Χάκπο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Αν και δυσκολεύτηκε η Γιουνγκ Μπόις κατάφερε να πανηγυρίσει την νίκη με 3-2 κόντρα στην Φερεντσβάρος. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το λάθος να προηγηθούν καθώς στη συνέχεια δέχτηκαν τρία γκολ. Στο 82ο λεπτό ο Μπολί με το δεύτερο προσωπικό του γκολ κράτησε ζωντανή την ομάδα του ενόψει της ρεβάνς.

Το πανόραμα των play off του Champions League:

Τρίτη 17 Αυγούστου

Ζάλτσμπουργκ - Μπρόντμπι 2-1 (57' Αντεγέμι, 90' Αάρονσον - 4' Ουχρέ)

Σερίφ Τιρασπόλ - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 3-0 (45+1', 80' Τραορέ, 54' Κολοβός)

Μονακό - Σαχτάρ 0-1 (19' Πεδρίνιο)

Τετάρτη 18 Αυγούστου

Μπενφίκα - Αϊντχόφεν 2-1 (10' Σίλβα, 42' Βάιγκλ - 51' Χάκπο)

Μάλμε - Λουντογκόρετς 2-0 (26' Μπιρμάντσεβιτς, 61' Μπέργετ)

Γιουνγκ Μπόις - Φερεντσβάρος 3-2 (16' Eλιά, 40' Σιερό, 65' Γκαρσία - 14', 82' Μπολί)