Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Η Ουγγαρία υποχρέωσε τις ΗΠΑ στην πρώτη τους ήττα από το 2008 (vid)

Τη νίκη με 10-9 πήρε η Ουγγαρία κόντρα στις ΗΠΑ στο Ολυμπιακό τουρνουά πόλο γυναικών. Πρώτη ήττα για τις Αμερικανίδες μετά τον τελικό του Πεκίνου το 2008.

Η Ουγγαρία υποχρέωσε τις ΗΠΑ στην πρώτη ήττα τους σε Ολυμπιακό τουρνουά πόλο γυναικών, μετά τον τελικό του Πεκίνου το 2008. Οι Μαγυάρες έκαναν τη μεγάλη έκπληξη στο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου στο Τόκιο, επικρατώντας 10-9 των Αμερικανίδων και μάλιστα με ανατροπή.

Η…άγνωστη dream team

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ανταμ Κρικοριάν προηγήθηκε 8-6 στην τρίτη περίοδο, όμως η Ουγγαρία επέστρεψε και πήρε τη νίκη, με την Ρεμπέκα Παρκς να νικά από θέση φουνταριστού την Ασλεϊ Τζόνσον (οι δυο τους θα είναι συμπαίκτριες τη νέα σεζόν στον Εθνικό) και να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ, 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 1-3, 4-1