Πανιώνιος - ΑΕΚ 88-93: Στην παράταση με το ζόρι οι «κιτρινόμαυροι» (highlights)

Η ΑΕΚ νίκησε (88-93) στην παράταση (84-84) τον μαχητικό Πανιώνιο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Φάιναλ-8.

Η ΑΕΚ ήταν το ξεκάθαρο φαβορί απέναντι στον αδύναμο Πανιώνιο, ο οποίος αγωνίζεται στη Β' κατηγορία. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, όμως, κατάφερε και έβαλε δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους». Παίζοντας μαχητικό μπάσκετ και με πρωταγωνιστή τον Αντώνη Μάντζαρη, κατόρθωσαν και έστειλαν το ματς στην παράταση (84-84). Στο τέλος, όμως, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν περισσότερες δυνάμεις και έφτασαν στη νίκη-πρόκριση με σκορ 88-93.

Ο Πανιώνιος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, καταφέρνοντας να έχει το προβάδισμα με 46-44. Η ΑΕΚ αντέδρασε στο δεύτερι μέρος και προηγήθηκε με +4 (77-81) στο 36'. Η Ένωση έδειχνε να βρίσκεται κοντά στην επικράτηση ύστερα από μεγάλο καλάθι του Γιάνις Στρέλνιεκς (80-84), αλλά στη συνέχεια ο Αντώνης Μάντζαρης με γκολ-φάουλ (στα 25'' πριν το τέλος) έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Δημήτρης Φλιώνης νωρίτερα αστόχησε σε σουτ για να έδινε τη νίκη στην ομάδα του. Στον έξτρα χρόνο, οι κιτρινόμαυροι πήραν τα αμυντικά ριμπάουντ, έβγαλαν άμυνες, ο Γιάνις Στρέλνιεκς έβαλε τις βολές και η ομάδα του έφτασε στην επικράτηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-21, 46-44, 71-67, 84-84κ.α., 88-93.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 1 (4 ριμπάουντ), Παπαδιονυσίου Γ. 3 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαδιονυσίου Στ. 11 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αντωνάκης 8 (9 ριμπάουντ), Σαχπατζίδης 17 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 17 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές), Σταθόπουλος, Χάλαρης 2, Βεργίνης 29 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 13/13 βολές, 4 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 3, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 6, Φλιώνης 7 (1/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ασίστ), ΜακΓκριφ 15 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάνκοβιτς 9 (1), Μάιλς 3 (1), Γόντικας 4, Παπαδάκης 10 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μίτσελ 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 15 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 18/36 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 31/38 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 21 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/42 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 17/19 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 25 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.