Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 91-70: Πάει «φτιαγμένος» στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός απέναντι στην Αρμάνι την οποία «σκόρπισε» στο ΣΕΦ με σκορ 91-70, παίρνοντας νίκη ψυχολογίας ενόψει του ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα έκαναν ότι ήθελαν στο «σπίτι» τους απέναντι στους πανίσχυρους Ιταλούς, πήραν την πρώτη δεύτερη σερί τους νίκη στη φετινή διοργάνωση και απέδειξαν ότι βρίσκονται σε ανοδική πορεία.

Κεμζούρα: «Τους κλειδώσαμε με την άμυνα μας»

Παπανικολάου με 17 πόντους, Σπανούλης με 14 και Μιλουτίνοφ με 13 οι κορυφαίοι των νικητών.

Ο αγώνας:

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον Κεστούτις Κεμζούρα να έχει στο παρκέ τη γνώριμη πεντάδα: Σπανούλης, Κόνιαρης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ πήραν θέση στο παρκέ. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στο πρώτο δίλεπτο, γεγονός που τις είχε κρατήσει στο μηδέν. Ο Παπανικολάου πέτυχε τους δύο πρώτους πόντους του αγώνα, ενώ ο ίδιος παίκτης με καλάθι και φάουλ έκανε το 5-0. Η απάντηση της Αρμάνι ήρθε με ένα τρίποντο του Ροντρίγκθε κι ένα δίποντο του Μίτσοφ για το 5-5. Ο Σκόλα με διείσδυση έβαλε για πρώτη φορά τους Ιταλούς μπροστά με την Αρμάνι να τρέχει ένα σερί 7-0 σε εκείνο το σημείο. Ο πρίντεζης ισοφάρισε όμως οι Ιταλοί βρήκαν στόχο με τον Ταρζούσκι, πριν οι Παπανικολάου και Τσέρι βάλουν ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό με 11-9. Τσέρι και Κόνιαρης είχαν βρει τον τρόπο να περιορίσουν την δράση των γκαρντ της Αρμάνι, όμως οι Μίτσοφ και Μακ είχαν σύνδεση με το καλάθι για το 11-14. Ο Κεμζούρα πλέον είχε περάσει στο παρκέ άλλη πεντάδα και σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Πάντερ που με 4 πόντους πήγε το σκορ στο 15-17. Το 15 - 19 που ήταν και το σκορ της περιόδου το διαμόρφωσε ο Μπιλίγκα.

Πρίντεζης: «Έχουν γίνει κάποιες καταστάσεις στην Εθνική»

Μίλησαν οι «σφυρίχτρες»

Αρκετά «νευρική» ήταν η διαιτησία στο 2ο δεκάλεπτο. Οι τρεις ρέφερι τα έβλεπαν κάπως ανάποδα και σε κάποιες περιπτώσεις αντί να δίνουν φάουλ στον Ολυμπιακό τα έδιναν στην Αρμάνι με πιο χαρακτηριστική μια φάση στο 5ο λεπτό όταν έγινε διπλό φάουλ στον Μιλουτίνοφ όμως τελικά σφύριξαν τεχνική ποινή στον Σέρβο επειδή διαμαρτυρήθηκε. Παρ' όλα αυτά ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο γρήγορος και οι δύο ομάδες έβρισκαν πιο εύκολα τρόπο να συνδεθούν με το καλάθι. Ο Ολυμπιακός που ήταν άστοχος από τα 6.75 έπαιρνε πόντους από τους Σπανούλη Βεζένκοφ και Ρούμπιτ, ενώ οι Ιταλοί από τον Ροντρίγκεθ και Νέντοβιτς. Ένα τρίποντο του Παπανικολάου 2.30'' πριν το τέλος του ημιχρόνου έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει σε 35-35. Μια βολή του Μιλουτίνοφ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ όμως ο Ρολ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (36-37). Ο Μιλουτίνοφ πήγε και πάλι στις βολές, ευστόχησε και στις δύο για το 38-37. Ο πρίντεζης στην επόμενη φάση έπαιξε στα πόδια τον Σκόλα και και με φόλου «έγραψε» το 40-37, σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Παπανικολάου: «Νιώθω ότι επέστρεψα»

Βρήκε τον δρόμο από μακριά

Ότι δεν έκανε ο Ολυμπιακός στις δύο πρώτες περιόδους, το πέτυχε στην τρίτη, αφού με τρίποντα των Παπανικολάου, Κόνιαρη και Σπανούλη οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ένα προβάδισμα εννιά πόντων (52-43) ενώ ο Μιλουτίνοφ με 1/2 βολές έδωσε διψήφια διαφορά στους Πειραιώτες. Ο Νέντοβιτς με μια βολή έκανε το 53-44, ενώ στη συνέχεια με δύο βολές του Μπάλντγουιν ο Ολυμπιακός πήγε στο +10. Η άμυνα του Ολυμπιακού τσάκιζε κόκαλα και είχε καταφέρει να μπλοκάρει την επίθεση των Ιταλών, την ώρα που οι παίκτες του Κεμζούρα «φόρτωναν» συνεχώς με πόντους το αντίπαλο καλάθι. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +15 (61-46) με τον Ολυμπιακό να «πετάει» στην κυριολεξία. Έχοντας καταφέρει να «εγκλωβίσει» μια από τις πιο ταλαντούχες επιθετικά ομάδες της Ευρώπης, ο Ολυμπιακός πλέον είχε μια δουλειά να κάνει: Να πετυχαίνει πόντους. Αυτό συνέβαινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με τον Μπάλντγουιν να ανεβάζει τη διαφορά μέχρι το +16 (66-50). Δύο βολές του Σκόλα διαμόρφωσαν το 66-52, όμως ο Πολ με απίστευτο τρίποντο ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (+17, 69-52). Τελικά η περίοδος έκλεισε στο +18 (71-53).

Πρώτος σε ranking στην ιστορία της EuroLeague ο Βασίλης Σπανούλης

Με μια εύστοχη βολή του Μπάλνγουιν ξεκίνησε η τελευταία περίοδος. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +19 και οι Ιταλοί έδειχναν να τα έχουν χαμένα αφού δεν τους πήγαινε τίποτα. Ο Ρούμπιτ έκανε το 74-53, ο Ολυμπιακός είχε πιάσει από τα... κέρατα τους Ιταλούς και τους είχε βάλει στα σχοινιά αφού είναι χαρακτηριστικό ότι οι πρώτοι πόντοι της τελευταίας περιόδου ήρθαν έπειτα από 3.40'' παιχνιδιού! Ο Ολυμπιακός δεν έριξε ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα και τελικά έφτασε άνετα στο 91-70 που του ανέβασε την ψυχολογία στα ύψη ενόψει Παναθηναϊκού...