Κεμζούρα: «Τους κλειδώσαμε με την άμυνα μας»

Ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο δήλωσε ο Κεστούτις Κεμζούρα.

Την πέμπτη του νίκη στη φετινή EuroLeague πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 91-70.

Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 91-70: Πάει «φτιαγμένος» στο ΟΑΚΑ

Μετά το τέλος του αγώνα ο Κεστούτις Κεμζούρα έδωσε συγχαρητήρια για την απόδοση των «ερυθρόλευκων».

Συγκεκριμένα είπε στη συνέντευξη Τύπου: Eίμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη, αλλά και για τον τρόπο που παίξαμε. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε λάθη στην άμυνα, αλλά στο δεύτερο μέρος βελτιωθήκαμε, τους κλειδώσαμε με την καλή μας άμυνα και αυτό έκρινε την εξέλιξη του αγώνα. Σπουδαίο κατόρθωμα που κρατήσαμε την Αρμάνι χαμηλά στο σκορ, όπως και το γεγονός πως την κρατήσαμε μόλις στις 8 ασίστ. Σημαντικό και το γεγονός πως κυριαρχήσαμε στον τομέα των ριμπάουντ. Ήταν πολύτιμο το γεγονός αυτό για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Το "κλειδί" όμως ήταν η αποτελεσματικότητα μας στην άμυνα. Έτσι βρήκαμε αιφνιδιασμούς και ρυθμό στην επίθεση. Στο πρώτο μέρος βέβαια χάσαμε κάποια ελεύθερα σουτ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο καλοί στην επίθεση. Δεν είναι εύκολο, αλλά αυτή την φορά χρησιμοποιήσαμε και τους δώδεκα παίκτες μας και όλοι συνείσφεραν. Ο Παπανικολάου είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Δεν είναι μόνο τα σουτ που βάζει, αλλά και τις λεπτομέρειες που κάνει σωστά. Με ικανοποιεί η απόδοση του Κόνιαρη, μας έδωσε ενέργεια, ο Σπανούλης ήταν ο Σπανούλης, ενώ μας βοήθησε αρκετά και ο Μιλουτίνοφ. Έβαλαν το... λιθαράκι τους και οι Τσέρι και Βεζένκοφ. Δεν παίζουν πολύ, αλλά βγήκαν μπροστά και μας έδωσαν ενέργεια. Για εμένα αυτό είναι ένα καλό σημάδι. Ευχαριστώ τον κόσμο μας για την πίστη και την στήριξη τους. Ξέρω τι μας περιμένει ενόψει Παναθηναϊκού. Δεν είχα το μυαλό μου στο ΟΑΚΑ, αλλά μόνο στο ματς με την Αρμάνι Μιλάνο. Δεν μπορώ να μιλήσω για τακτικές, αλλά θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι μας και να βγάλουμε σκληράδα».