ΠΑΟΚ - Χανιά 81-59: Με δίδυμο «φωτιά»

Έχοντας κορυφαίες τις Κιάνα Ουόκερ και Μόργκαν Τζόουνς ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα με 81-59 των Χανίων παίρνοντας την πρόκριση στο Κύπελλο Γυναικών

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τα Χανιά με 81-59 και κατάφερε να προκριθεί εύκολα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γυναικών, έχοντας κορυφαίες και διψήφιες τις Κιάνα Ουόκερ και Μόργκαν Τζόουνς

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όταν οι γηπεδούχες δημιούργησαν επιμέρους σκορ 29-13, καταφέρνοντας έτσι να ξεφύγουν με 64-43 στο 30'.

Και νωρίτερα πάντως ο ΠΑΟΚ είχε πάρει τον έλεγχο, όταν προηγήθηκε με 11-4 και 17-8 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα Χανιά επέστρεψαν στο παιχνίδι όταν με σερί 0-7 μείωσαν σε 34-28, λίγο πριν το 38-30 του ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε τη διαφορά ως το +31 (74-43) στο 33'.

Η Ουόκερ σταμάτησε στους 28 πόντους και η Τζόουνς είχε 20 πόντους και 12 ριμπάουντ και από την άλλη μεριά ξεχώρισαν οι Σία Σμιθ και Μιλένα Μαριάνοβιτς με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Επόμενη αντίπαλος γα τον «Δικέφαλο» θα είναι οι Εσπερίδες Καλλιθέας.
Τα δεκάλεπτα: 17-8, 38-30, 64-43, 81-59

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Γουόκερ 28(2), Κιλαζίδου 6, Κιολέογλου 5(1), Ράις 7, Τόλη, Κουμαντσιώτου 2, Ζορμπαλά, Τόγια, Μυλωνάκη 3, Μιχαηλίδου 5(1), Σταματάκη 5, Τζόουνς 20.

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ(Φερντάντες): Πολυανίδη, Κασάπη 7(1), Καούκη, Ράτσα 5(1), Τζόουνς 8, Παπαγιαννάκη, Μαυράκη, Μαριάνοβιτς 15, Λίτσι 6, Μανουκάκη, Σμιθ 18(1).