ΑΕΚ - Στρασμπούρ 77-68: «Καθάρισε» τους Γάλλους με τρίποντα (highlights)

Η Στρασμπούρ έφερε το σκορ στα ίσα (64-64), αλλά στη συνέχεια τα σερί τρίποντα του Χρυσικόπουλου και εκείνου του Μόουζες, «σκότωσαν» τους Γάλλους, με την ΑΕΚ να επικρατεί με 77-68.

Την δεύτερη νίκη της στο Champions League της FIBA σημείωσε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Οι "κιτρινόμαυροι" επικράτησαν της Στρασμπούρ με 77-68. Η γαλλική ομάδα πήγε να γυρίσει το ματς στην τελευταία περίοδο και έφερε το σκορ στα ίσα (64-64) στο 35', βάζοντας... φωτιά στο ματς.

Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα και έβαλαν μεγάλα σουτ. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος τιμώρησε την αντίπαλη άμυνα με τα σερί ελεύθερα σουτ που βρήκε, ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα μεγάλα τρίποντα, ενώ ακολούθησε «βόμβα» και από τον Μόουζες, με την "Ένωση" να διαμορφώνει το 73-66 μέσα σε δύο λεπτά. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι παραδόθηκαν στην ελληνική ομάδα, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να φτάνουν στην επικράτηση με 77-68.

Μόνος πονοκέφαλος για την ομάδα της ΑΕΚ, το γεγονός πως στο 38' αποχώρησε τραυματίας (αστράγαλο) ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-36, 56-56, 77-68.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 19 (7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/8 βολές), Λοτζέσκι 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μέικον 9 (3/11 σουτ, 5 ασίστ), Μωραΐτης 5 (1), Γόντικας 2, Κατσίβελης 5, Μαυροειδής 9 (4 ριμπάουντ), Μόουζες 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρογκαβόπουλος.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Μπόχατσικ 14 (2/6 τρίποντα), Λάνσντοουν 10 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μέιγ 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουντάνο 6, Γουέινραϊτ 4 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Καβαλιέρ 7 (1), Τζέφερσον 11 (1/5 τρίποντα), Μορίν 6, Τσικαμπού.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 19/40 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 15/20 βολές, 32 ριμπάουντ (23+9), 18 ασίστ, 11 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Στρασμπούρ: 20/37 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 4/6 βολές, 30 ριμπάουντ (20+10), 24 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ.