Formula 1: Στην πρώτη γραμμή εκκίνησης η Red Bull - Μία ακόμα pole position ο Μαξ Φερστάπεν

Ο Μαξ Φερστάπεν πήρε την 20η pole position της καριέρας του και θα εκκινήσει πρώτος έχοντας δίπλα του τον Σέρχιο Πέρεθ επίσης της Red Bull στον καταληκτικό αγώνα της σεζόν της Formula 1 στο Αμπού Ντάμπι

Σε θρίαμβο για την Red Bull εξελίχθηκαν τα τελευταία δοκιμαστικά στο Αμπού Ντάμπι. Εκεί όπο την Κυριακή (20/11) θα διεξαχθεί ο τελευταίος αγώνας της σεζόν για την Formula 1. Ο ήδη εστεμμένος παγκόσμιος πρωταθλητής Μαξ Φερστάπεν κατέκτησε την 20η pole position στην καριέρα του, ενώ πίσω του τερμάτισε ο «ομόσταυλός» του, Σέρχιο Πέρεζ.

Στη δεύτερη γραμμή εκκίνησης θα βρεθούν οι δύο Φεράρι, με τον Σαρλ Λεκλέρ τρίτο, να διεκδικεί την δεύτερη θέση στην γενική κατάταξη από τον Πέρεζ που θα βρίσκεται μπροστά του στην εκκίνηση. Δίπλα του θα βρίσκεται ο Κάρλος Σάινθ. Στην τρίτη γραμμή εκκίνησης θα βρεθούν οι δύο Μερσέντες, με τον Λούις Χάμιλτον πέμπτο και τον Τζορτζ Ράσελ να συμπληρώνει την εξάδα.