ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-3: Πρόκριση στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών !

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού νίκησε 3-1 σετ εκτός έδρας την ΑΕΚ και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών για 14η συνεχόμενη χρονιά, προκειμένου να υπερασπισθεί τα 9 σερί κύπελλα της. Στους τελικούς και οι ΠΑΟΚ, Άρης, ΑΟ Θήρας.

Ο Ολυμπιακός επανέλαβε ό,τι και πέρυσι. Νίκησε την πρωτοπόρο της pre league, ΑΕΚ, με 3-1 σετ στο σχολικό της Νέας Φιλαδέλφειας και θα κληθεί να υπερασπιστεί τον τίτλο στον τελικό του Κυπέλλου.

Τα σετ: 15-25, 11-25, 27-25, 20-25

Διαφορετική εικόνα συγκριτικά με τα δυο προηγούμενα, είχε το 3ο σετ, με τις γηπεδούχες να αποκτούν το προβάδισμα μετά το 7-6 και να φτάνουν στο 10-7. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 11-11, όμως δέχθηκε ένα 4-0 χάρη στο οποίο προηγήθηκε εκ νέου η ΑΕΚ με 15-11.

Οι γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμα του +4 μέχρι το 17-13, όταν απάντησαν οι «ερυθρόλευκες» με ένα 3-0 σερί και μείωσαν στον πόντο για το 17-16. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες διεύρυναν και πάλι το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 21-17 με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 4-0 σερί και να ισοφαρίζει μετά από ώρα σε 21-21. Ακολούθησε νέο προβάδισμα των γηπεδούχων με 23-21, οι οποίες έφτασαν στο σετ μπολ με 24-22, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24. Δεύτερο σετ μπολ πέρασε ανεκμετάλλευτο για την ΑΕΚ στο 25-24, με τις «ερυθρόλευκες» να ισοφαρίζουν σε 25-25, αλλά την τρίτη φορά τα κατάφερε και έφτασε στο 27-25 χάρη στο οποίο μείωσε σε 1-2 τα σετ.

Έφτασε στη νίκη, σφράγισε το εισιτήριο!

Στην έναρξη του 4ου σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 5-5, όταν ξέφυγαν με +2 οι γηπεδούχες στο 7-5 και στο 8-6. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 3-0 σερί και προηγήθηκε με 8-9 αρχικά και με 9-10 στη συνέχεια, όμως στο σημείο αυτό δέχθηκε εκείνος ένα 3-0 σερί με το οποίο πήγε η ΑΕΚ στο 12-10. Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και το προβάδισμα πέρασε ξανά στον Θρύλο με 12-13 μετά από ένα ακόμα 3-0 σερί, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 13-13. Νέο «ερυθρόλευκο» σερί έφερε το προβάδισμα του +3 στον Ολυμπιακό στο 13-16. Μετά το 14-17 η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αύξησε στο +4 το προβάδισμά της (14-18) και το διεύρυνε στο 14-19 στο σημείο που είχε επιβάλει το παιχνίδι της. Το σερί του Θρύλου συνεχίστηκε και μεγάλωσε τη διαφορά στο +7 για το 14-21 με την ΑΕΚ να μειώνει σε 16-21 και σε 18-22. Ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο ματς μπολ με 19-24 για το 20-25, που ακολούθησε χάρη στο οποίο έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ και «τσέκαρε» το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας!

Τα σετ: 15-25 (22’), 11-25 (18’), 27-25 (29’), 20-25 (24')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 15-25

2ο σετ: 2-8, 6-16, 7-21, 11-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-27

4ο σετ: 8-6, 13-16, 14-21, 20-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 11 άσσους, 35 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 1-3 (15-25, 11-25, 27-25, 20-25)

Α.Ε.Κ. (Μπακοδήμος): Κουντουρά 6 (1/3 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Νομικού 21 (19/53 επ., 2 μπλοκ), Ράπτη 8 (7/34 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 29% άριστες), Διάλλα 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καββαδία 4 (1/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καραγκούνη 7 (5/24 επ., 2 άσσοι, 56% υπ. - 31% άριστες) / Μπελιά (λ, 29% υπ. - 15% άριστες), Μπίσκου 2 (2 άσσοι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 27% υπ. - 13% άριστες), Χουντ 11 (9/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 16% υπ. - 6% άριστες), Λαμπρούση 7 (3/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/3 επ., 4 μπλοκ), Χίπε 22 (21/41 επ., 1 μπλοκ), Ζακχαίου 11 (4/10 επ., 7 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 47% υπ. - 24% άριστες), Κακουράτου (λ), Κωνσταντινίδου, Ξανθοπούλου, Τοτσίδου 1 (1 άσσος).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Mπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Στα δυο πρώτα σετ δεν παίξαμε κάτι ιδιαίτερο εμείς αλλά η ΑΕΚ είχε κακή απόδοση. Στη συνέχεια ο αντίπαλος μας βελτίωσε την απόδοσή του, ρίσκαρε στο σερβίς και μας πίεσε. Το γήπεδο εναι πολύ περίεργο με κακό φωτισμό και είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή. Ωστόσο κάναμε το πιο σημαντικό πράγμα προκριθήκαμε στο Final 4 και συνεχίζουμε την πορεία μας σε όλες τις διοργανώσεις τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη».

Το πρώτο φάιναλ φορ του ΠΑΟΚ

Στο πρώτο final-4 κυπέλλου της ιστορίας του στο γυναικείο βόλεϊ προκρίθηκε ο Π.Α.Ο.Κ., μετά τη νίκη του επί της Θέτιδας με 3-1 στον προημιτελικό αγώνα στο κλειστό της Μίκρας.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 10 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 22-25, 25-20, 25-13, 25-12

Π.Α.Ο.Κ. (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι, Πολυνοπούλου 21 (11/14 επ., 1 άσσος, 9 μπλοκ), Καραφουλίδου 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 20 (15/34 επ., 5 άσσοι, 39% υπ. - 30% άριστες), Έρτσεν, Κατσορόφσκα 7 (4/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 43% άριστες) / Μυρίδου (λ, 31% υπ. - 25% άριστες), Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ. - 39% άριστες), Κιόση 21 (20/35 επ., 1 άσσος), Ηλιοπούλου 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλέπκου.

ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 14 (13/34 επ., 1 άσσος, 26% υπ. - 19% άριστες), Γεωργιάδου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Ριντ 7 (7/25 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Δρακουλίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 14 (12/36 επ., 2 μπλοκ), Γκουντιμένκο 8 (5/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 36% υπ. - 25% άριστες), Σιρίνινα 1 (1 άσσος), Ζούρου, Αποστολάκη, Λάβδα 1 (1 μπλοκ).

Μετά από 13 χρόνια

Την επιστροφή του σε τελική φάση κυπέλλου Ελλάδας γυναικών πανηγυρίζει ο Άρης. Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη επικράτησε στο κλειστό της Μίκρας με 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου και θα βρεθεί στο final-4 της διοργάνωσης, δεκατρία χρόνια μετά την τελευταία της συμμετοχή.

Ο Άρης είχε συμμετάσχει στο πρώτο final-4 της ιστορίας του θεσμού το 1999 και από τότε έχει λάβει μέρος σε τρία final-8 (2003, 2005, 2007).

Τα σετ: 25-23, 25-14, 25-13

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Φάιερς, Άγκοστ, Τσομπανίδου, Κιουτσιούκη, Κωνσταντινίδου, Σίμιτς / Ιακωβίδου (λ), Ανθούλη, Μυλωνά, Πήττα.

ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ζωίδου, Μπουρκ, Ρόμπερτς, Ανδρονικίδου, Καλαποδά, Χαμαλίδου / Γεωργιάδου (λ), Παλτιμσίζογλου, Γκόλτσιου, Γιορανίδη, Πεγκλίδη.

Τραυματίσθηκε η Λεγκρός, προκρίθηκε ο ΑΟ Θήρας

Στο τρίτο final-4 κυπέλλου της ιστορίας του και μάλιστα συνεχόμενο προκρίθηκε ο Α.Ο. Θήρας, μετά την επικράτησή του με 3-2 σετ επί του Πανναξιακού στο κλειστό της Σαντορίνης.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και κράτησε το ενδιαφέρον από την αρχή ως το τέλος σε 500 και πλέον θεατές που βρέθηκαν στο ΔΑΠΠΟΣ, με τον Πανναξιακό να προηγείται δύο φορές στα σετ, όμως στο τέλος ο Α.Ο.Θ. να χαμογελάει. Η ομάδα της Νάξου είχε την ατυχία να δει την βασική του διαγώνια την Αμερικανίδα Ντίσα Λεγκρός να γυρνάει τον αστράγαλό της στο φινάλε του τρίτου σετ και να αποχωρεί υποβασταζόμενη. Η Πηνελόπη Νώτη πήρε τη θέση της από το τέταρτο σετ και μετά.

Στο πέμπτο σετ το 4-3 έγινε 8-3 για τη Σαντορίνη με τα σερβίς της Χατζηευστρατιάδου, ενώ η Γιαρεμίς Μεντάρο με άσσο έκανε το 9-4. Ο Πανναξιακός μείωσε σε 11-10 με την Έλεν Αμαράλ, όμως οι γηπεδούχες με δύο συνεχόμενους πόντους της Ανίκα Μπρίνκμαν ξέφυγαν και πάλι με +3 (13-10). Η Εύα Μερτέκη τελείωσε με επίθεση την αναμέτρηση για το τελικό 15-12.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μενεσλής.

Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Πανναξιακού προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων,

Τα σετ: 3-2 (24-26, 25-11, 19-25, 25-13, 15-12)

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 13 (6/33 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπρίνκαμν 24 (22/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 24% άριστες), Νογκουέρας 9 (5/5 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 18 (14/29 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. - 15% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (8/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 48% υπ. - 24% άριστες), Μπούκουρα, Καραφουλίδου 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Οικονόμου): Λεγκρός 4 (3/12 επ., 1 μπλοκ), Μίλεν 16 (13/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 17% άριστες), Αμαράλ 22 (21/40 επ., 1 άσσος, 31% υπ. - 10% άριστες), Παπαδοπούλου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 10 (5/13 επ., 5 μπλοΚ), Γιαννέλου 3 (2/5 επ., 1 άσσος) / Τουλγαρίδου (λ, 31% υπ. - 22% άριστες), Νώτη 1 (1/3 επ.), Τζαγκαράκη (20% υπ. - 20% άριστες), Μαλουσάρη, Τόλλιου 1 (1 άσσος).

Κύπελλο γυναικών - Προημιτελικά

Π.Α.Ο.Κ. - Α.Σ.Π. Θέτις 3-1 (22-25, 25-20, 25-13, 25-12)

Α.Ο. Θήρας – Πανναξιακός 3-2( 24 - 26 , 25 - 11 , 19 - 25, 25 - 13 , 15 – 12)

Άρης – Αίας 3-0 (25-23, 25-14, 25-13)

Α.Ε.Κ. - Ολυμπιακός 1-3 (15-25, 11-25, 27-25, 20-25)

Φάιναλ-4 Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών: Αποσύρθηκε η Λιβαδειά , τέσσερις οι υποψήφιες πόλεις

H τελική φάση του Κυπέλλου Βόλεϊ γυναικών θα γίνει 3-4 Απριλίου, σε Σαντορίνη ή Καλαμάτα, ή Λευκάδα, ή Πύργο