Μπιτς Βόλει: Ήττα στις λεπτομέρειες για Αρβανίτη - Καραγκούνη

Η Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη ηττήθηκαν από τις Ιταλίδες Μενεγκάτι-Όρσι με 2-1 σετ στον Α΄ προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ στη Μόσχα.

Με ήττα στις λεπτομέρειες ξεκίνησαν τους αγώνες τους στον Α΄ προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Μόσχα, οι Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη.

Οι Ελληνίδες παίκτριες ηττήθηκαν από τις Ιταλίδες Μενεγκάτι-Όρσι με 2-1 σετ (13-21, 23-21, 15-13).

Οι Αρβανίτη-Καραγκούνη ξεκίνησαν δυνατά και πήραν άνετα το πρώτο σετ με 21-13. Στο δεύτερο παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω με 16-14, το γύρισαν, προηγήθηκαν 18-16 και είχαν σετ-ματς μπολ στο 21-20. Οι Ιταλίδες τελικά, κατάφεραν και το πήραν με 23-21. Στο τρίτο και τελευταίο σετ το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο. Η Εθνική προηγήθηκε με 12-10 αλλά η Ιταλία όντας πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία το κατέκτησε 15-13.

Οι Ελληνίδες Πρωταθλήτριες στρέφουν πλέον την προσοχή τους στον αυριανό αγώνα (7/7) με τις Πολωνές Κλόντα-Τσεϊνόβα οι οποίες νίκησαν τις Γαλλίδες Πλασέ-Ρισάρ.