Η Ολλανδία του Ραούβερντινκ κέρδισε τη Βραζιλία μετά από 52 χρόνια(vid)

Ιστορία έγραψε η Ολλανδία του Γερούν Ραούβερντινκ , με νίκη 3-1 επί της χρυσής Ολυμπιονίκης Βραζιλίας, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλει ανδρών.

Η Ολλανδία του Ραούβερντινκ κέρδισε τη Βραζιλία μετά από 52 χρόνια(vid)

Ο Τερ Μάατ με 16 πόντους και ο Τερ Χόοστ με 15 πόντους ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές. Ο Ραούβερνινκ αγωνίστηκε σε αλλαγή και βοήθησε την ομάδα του με 3 πόντους με 2/4 επιθέσεις και 1 άσσο. Ήταν η πρώτη νίκη των "οράνιε" επί των Βραζιλιάνων μετά από το 1966 στην Τσεχοσλοβακία.

Α’ όμιλος (Φλωρεντία – Ιταλία)

Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου

Ιταλία - Ιαπωνία 3-0 (25-20, 25-21, 25-23)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου

Άγιος Δομίνικος - Σλοβενία 1-3 (25-22, 13-25, 13-25, 17-25)

Βέλγιο - Αργεντινή 3-1 (25-19, 25-19, 22-25, 25-19)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου

Άγιος Δομίνικος - Ιαπωνία 0-3 (20-25, 16-25, 16-25)

Ιταλία - Βέλγιο 3-0 (25-20, 25-17, 25-16)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου

Ιαπωνία - Σλοβενία 1-3 (20-25, 25-22, 20-25, 13-25)

Αργεντινή - Άγιος Δομίνικος 3-0 (26-24, 25-15, 25-15)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Βέλγιο - Σλοβενία 2-3 (25-22, 25-21, 19-25, 23-25, 13-15)

Ιταλία - Αργεντινή 3-1 (22-25, 25-15, 25-23, 28-26)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

18.00: Ιαπωνία - Βέλγιο

22.15: Άγιος Δομίνικος - Ιταλία

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου

18.00: Βέλγιο - Άγιος Δομίνικος

21.30: Αργεντινή - Σλοβενία

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

18.00: Ιαπωνία - Αργεντινή

22.15: Ιταλία - Σλοβενία

Βαθμολογία

Σε νίκες

  1. Σλοβενία 3-0
  2. Ιταλία 3-0
  3. Βέλγιο 1-2
  4. Αργεντινή 1-2
  5. Ιαπωνία 1-2
  6. Αγ. Δομίνικος 0-3





Β' όμιλος (Ρούσε - Βουλγαρία)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου

Γαλλία - Κίνα 3-0 (25-20, 25-21, 25-17)

Ολλανδία - Καναδάς 0-3 (15-25, 23-25, 18-25)

Βραζιλία - Αίγυπτος 3-0 (25-17, 25-22, 25-20)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου

Αίγυπτος - Καναδάς 0-3 (25-27, 28-30, 19-25)

Βραζιλία - Γαλλία 3-2 (25-20, 25-20, 21-25, 23-25, 15-12)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου

Κίνα - Ολλανδία 1-3 (21-25, 13-25, 25-23, 13-25)

Γαλλία - Αίγυπτος 3-0 (25-22, 25-23, 25-16)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Καναδάς - Κίνα 3-1 (25-22, 25-19, 21-25, 25-23)

Ολλανδία - Βραζιλία 3-1 (21-25, 25-20, 25-20, 25-23)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

17.00: Κίνα - Αίγυπτος

20.30: Ολλανδία - Γαλλία

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου

17.00: Αίγυπτος - Ολλανδία

20.30: Βραζιλία - Καναδάς

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

17.00: Κίνα - Βραζιλία

20.30: Καναδάς - Γαλλία


Βαθμολογία

Σε νίκες

  1. Καναδάς 3-0
  2. Βραζιλία 2-1
  3. Γαλλία 2-1
  4. Ολλανδία 2-1
  5. Κίνα 0-3
  6. Αίγυπτος 0-3


Γ όμιλος(Μπάρι-Ιταλία)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου

Καμερούν - Τυνησία 3-0 (25-20, 28-26, 25-21)

Αυστραλία - Ρωσία 0-3 (21-25, 20-25, 16-25)

ΗΠΑ - Σερβία 3-2 (15-25, 25-14, 21-25, 25-20, 15-10)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου

Αυστραλία - ΗΠΑ 2-3 (23-25, 20-25, 25-22, 25-23, 10-15)

Καμερούν - Σερβία 0-3 (28-30, 16-25, 17-25)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου

Αυστραλία - Καμερούν 3-1 (21-25, 25-17, 25-22, 25-20)

Ρωσία - Τυνησία 3-0 (25-19, 25-06, 25-19)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Σερβία - Τυνησία 3-1 (20-25, 25-20, 25-21, 25-20)

ΗΠΑ - Ρωσία 3-1 (25-23, 20-25, 25-23, 25-20)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

18.00: Καμερούν - ΗΠΑ

21.30: Σερβία - Αυστραλία

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου

18.00: Ρωσία - Καμερούν

21.30: Αυστραλία - Τυνησία

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

18.00: ΗΠΑ - Τυνησία

21.30: Σερβία - Ρωσία


Βαθμολογία

Σε νίκες

  1. Ρωσία 2-1
  2. ΗΠΑ 3-0
  3. Σερβία 2-1
  4. Αυστραλία 1-2
  5. Kαμερούν 1-3
  6. Τυνησία 0-3




Δ' όμιλος (Βάρνα - Βουλγαρία)

Δ' όμιλος (Βάρνα - Βουλγαρία)

Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου

Βουλγαρία - Φινλανδία 3-0 (25-21, 25-19, 25-22)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου

Ιράν - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-14, 25-18)

Κούβα - Πολωνία 1-3 (18-25, 19-25, 25-21, 14-25)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου

Πουέρτο Ρίκο - Πολωνία 0-3 (14-25, 12-25, 15-25)

Ιράν - Βουλγαρία 3-1 (25-22, 25-20, 22-25, 25-19)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου

Φινλανδία - Κούβα 3-1 (25-19, 25-19, 20-25, 25-16)

Βουλγαρία - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-16, 25-18, 25-21)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Κούβα - Ιράν 1-3 (25-17, 18-25, 22-25, 19-25)

Πολωνία - Φινλανδία 3-1 (25-20, 26-28, 25-16, 25-15)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου

17.00: Πουέρτο Ρίκο - Φινλανδία

20.30: Κούβα - Βουλγαρία

Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου

17.00: Κούβα - Πούερτο Ρίκο

20.30: Ιράν - Πολωνία

Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου

17.00: Φινλανδία - Ιράν

20.30: Βουλγαρία - Πολωνία


Βαθμολογία

Σε νίκες

  1. Iράν 3-0
  2. Πολωνία 3-0
  3. Βουλγαρία 2-1
  4. Φινλανδία 1-2
  5. Κούβα 0-3
  6. Π. Ρίκο 0-3
Ο ιστότοπος αυτός χρησιμοποιεί cookies για βελτιστοποίηση της εμπειρίας του χρήστη. Διαβάστε περισσότερα
ΑΠΟΔΟΧΗ