Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-0: Πάτησε «πράσινες» και κορυφή!

Με ολοκληρωτικό βόλεϊ ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στον Ρέντη και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της Volley League Γυναικών, αποκτώντας ξεκάθαρο πλεονέκτημα ενόψει των play offs.

Μόνες πρώτος ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκες» έστησαν... πάρτι στον Ρέντη κόντρα στον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, επικράτησαν 3-0 σετ και άφησαν τις «πράσινες» στη 2η θέση του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών μετά το φινάλε της 15ης αγωνιστικής και πήραν ξεκάθαρο πλεονέκτημα ενόψει της συνέχειας.

Στο 1ο σετ η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι έκανε... πάρτι αφού πήρε διαφορές και μάλιστα με επιθετικές λύσεις κατάφερε να κάνει το 20-13 και στη συνέχεια το 25-19 δείχνοντας με το... καλημέρα τις διαθέσεις του.

Στο δεύτερο σετ, οι «πράσινες» πήραν κεφάλι στο σκορ αναγκάζοντας τον προπονητή του Ολυμπιακού να πάρει πολύ γρήγορο time out (5-8). Με τη Νίζετιχ στο σερβίς, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 φτάνοντας στο +4 (15-11) διατηρώντας το προβάδισμα έως την τελική ευθεία του σετ (20-16). Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα, παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δύο πόντους (20-18) διπλασιάζοντας τα σετ τους με 25-21.

Στο 3ο και τελευταίο ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ανταγωνιστικός από ποτέ και κατάφερε το 20-15 να το κάνει 20-20 βάζοντας ζόρια στις «ερυθρόλευκες». Ο Ολυμπιακός έφτασε στο ματς μπολ με το 24-23 αλλά οι «πράσινες» ισοφάρισαν». Ωστόσο, οι παίκτριες του Μιτσέλι δεν άφησαν άλλα περιθώρια στον αιώνιο αντίπαλο τους και με δύο διαδοχικούς πόντους έκαναν το 26-25 «καθαρίζοντας» το παιχνίδι.

Τα σετ 3-0: 25-19, 25-21, 26-24