Σαν σήμερα το 29ο πρωτάθλημα του Ολυμπιακού! (vid)

Την κατάκτηση του 29ου πρωταθλήματος Ελλάδας πανηγύρισε σαν σήμερα το 2019 η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού.

Oλυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-0: Ιπτάμενος... Πειραιώτης στον θρόνο του

O «αυτοκράτορας» του ελληνικού βόλεϊ κατέκτησε πανάξια το 29ο πρωτάθλημα της ιστορίας του, αφού «σκούπισε» για δεύτερη διαδοχική σεζόν τη σειρά με τον ΠΑΟΚ, σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ (26-24, 25-23, 25-23), στον τρίτο τελικό που διεξήχθη στο κατάμεστο από 2.000 φιλάθλους του Ρέντη.

Ράουβερντινκ στο fosonline.gr: «Aφιερώνω τον τίτλο στη Λιζ και στον Τομ» (vid)

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε με τον πλέον εμφατικό τρόπο την αγωνιστική του ανωτερότητα έναντι του ΠΑΟΚ, διευρύνοντας στο 10-0 το σερί των νικών του στο πρωτάθλημα σε δύο χρόνια! Από κει και πέρα, στον 3ο τελικό ο Ολυμπιακός είχε σε μεγάλη μέρα τον Γερούν Ράουβερντινκ, ο οποίος αναδείχθηκε και MVP του πρωταθλήματος, και με μεγάλες ανατροπές στα δύο πρώτα σετ έφτασε πανάξια στη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου.

Από 17-20 και 19-21 το πήρε ο Θρύλος με 26-24!

Ο Ολυμπιακός απέκτησε το πρώτο του προβάδισμα στο 3-2, το οποίο διατήρησε μέχρι το 6-5, όταν οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 6-7. Με επίθεση του Ράουβερντινκ διαμορφώθηκε το 7-7, ενώ ο Αλεξίεφ ισοφάρισε εκ νέου σε 8-8. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν το προβάδισμα (11-14), με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 13-14 με τον Ράουβερντινκ. Ακολούθησε το 16-19 μετά από λάθος του Σμιτ στο σερβίς και με τον ίδιο τρόπο προέκυψε το 17-19, με λάθος του Κλάπβαϊκ. Ο Γερούν Ράουβερντινκ διαμόρφωσε το 18-20 και με άσο ο Πετρέας μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά (20-21). Μετά το 19-21 από το σερβίς άουτ του κεντρικού του Ολυμπιακού ο Ζουπάνης πέτυχε το 20-21, για να ακολουθήσει το 20-22. Με μπλοκ του Σμιτ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν ξανά σε 21-22 και ισοφάρισαν μετά από ώρα με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ σε 22-22! Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε εκ νέου με τον Σαφράνοβιτς, αλλά από το σερβίς άουτ του ίδιου διαμορφώθηκε το 23-23! Ο Γκάβιν Σμιτ με μπλοκ έδωσε το προβάδισμα για το πρώτο σετ μπολ (24-23) και μετά την ισοφάριση σε 24-24 ο Τόντορ Αλεξίεφ είπε τις δύο τελευταίες κουβέντες στο σετ, διαμορφώνοντας το 26-24 και βάζοντας τον Ολυμπιακό σε ρόλο οδηγού!

Με «διαστημικό» Γερούν το 2-0!

Στην έναρξη του 2ου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι που ξέφυγαν οι Θεσσαλονικείς με 4-7. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 6-7 με μπλοκ του Ανδρεάδη, ενώ ακολούθησε νέο +3 των φιλοξενούμενων με 6-9 και 7-10 που στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά φτάνοντας στο 12-17. Στην εξέλιξη του σετ οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα πηγαίνοντας στο 15-20. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» με ένα 3-0 σερί και επίθεση του Αλεξίεφ μείωσαν σε 18-20. Ακολούθησε το 18-21 και το 19-21 ξανά από τον Αλεξίεφ. Ο Πετρέας σταμάτησε με μπλοκ τον Τακουρίδη μειώνοντας στο ελάχιστο τη διαφορά μετά από ώρα για το 20-21 και ο Ράουβερντινκ με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε σε 21-21 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια. Στο νέο προβάδισμα του ΠΑΟΚ οι Πειραιώτες ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο, αφού ο Ράουβερντινκ έγραψε το 22-22, κάτι που συνέβη και πάλι μετά το 22-23 και τον Γερούν να πετυχαίνει το 23-23. Ο ίδιος πρωταγωνιστής έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά ξανά στο 24-23 και ξανά ο ίδιος το τελείωσε στο 25-23, με τον Ρέντη να σηκώνεται στον… αέρα!

Κούπα ξανά με «σκούπα»!

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 10-10, όταν ξέφυγε ο Ολυμπιακός με 13-10 μετά από άσο του Σμιτ. Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 13-13, αλλά οι Πειραιώτες ξέφυγαν με ένα 5-0 σερί, χάρη στο οποίο έφτασαν στο 18-13 με τον Ράουβερντινκ. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και τον έλεγχο, με τον Ολλανδό ακραίο να γράφει το 20-17 και τον Σμιτ στη συνέχεια το 23-19. Μετά από λάθος του Μπούτου στο σερβίς ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο ματς μπολ, για να μειώσει ο ΠΑΟΚ με 24-23. Ωστόσο ο Σμιτ έδωσε τον τελευταίο πόντο διαμορφώνοντας το 25-23 και κάπως έτσι το πρωτάθλημα έπιασε λιμάνι.

Τα σετ: 3-0 σε 89’. 26-24 (29’), 25-23 (29’), 25-23 (31’).