Νίκη με ανατροπή ο ΠΑΟ, οριστικά στα πλέι-άουτ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Οι «πράσινοι» έχασαν μεν το πρώτο σετ, όμως κέρδισαν τα τρία επόμενα και «στέλνουν» τον Εθνικό στα πλέι άουτ. Νίκη και για τον Ηρακλή επί του Παμβοχαϊκού, δείτε τη βαθμολογία της Volley League Ανδρών.

Ο Παναθηναϊκός παρότι έχασε το 1ο σετ νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης σε αγώνα για την 21η αγωνιστική και πέτυχε την 12η νίκη του σε 17 αγώνες στο πρωτάθλημα.

Ο Εθνικός μετά την ήττα του πέφτει οριστικά στα πλέι άουτ όπου θα αντιμετωπίσει την Κομοτηνή στις 3 νίκες για την παραμονή στην κατηγορία. Κερδισμένη και η ΑΕΚ που οριστικά καταλαμβάνει την 8η θέση, μπαίνει στα πλέι οφ και όχι στα πλέι άουτ και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό για τις θέσεις 1-8.

Ο αγώνας ήταν νευρικός, αλλά με πολλά μπλοκ και ο Εθνικός παρότι είχε πολλές ευκαιρίες για να πάρει θετικό αποτέλεσμα, έκανε πολλά λάθη στα τελειώματα των σετ.

Οι ακρίτες μπήκαν δυνατά και εκμεταλεύτηκαν την κούραση των Αλέξανδρου Ράπτη, Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου που μέχρι χθες αγωνίζονταν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων.

Διαιτητές: Mυλωνάκης, Μουλά Ειρ.

Διακύμανση

1ο σετ: 2-8, 9-16, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-6, 12-16, 21-20, 25-22

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-20, 26-24

4ο σετ: 5-8, 13-16, 20-21, 27-25

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 52 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν: 9 άσσοι, 44 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

* Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 30 (24/49, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 4 (4/13, 43%υπ., 26%αρ.), Πανταλέων 11 (4/11), Ράπτης 15 (12/25, 40%υπ., 7%αρ.), Πελεκούδας 8 (7/13, 1 άσσος) / Ζήσης (λ.-67%απ., 50%αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος, Μπούρας (λ).

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 2π. (2/2επ.), Μπενγκολέα 13 (11/26, 45%υπ., 17%αρ.), Γκμίτροβιτς 15 (14/43, 1 άσσος), Τουρνάνιανιν 10 (6/11, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Στίγγας 13 (7/13, 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (4/13, 4 μπλοκ, 4 άσσοι, 67%υπ., 50%αρ.) / Κονστοστάθης (λ. – 61%υπ., 39%αρ.), Νικολακάκης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ηταν πολύ δύσκολη νίκη. Οι δύο βασικοί ακραίοι ήταν εξαντλημένοι από το πανελλήνιο εφήβων και ο Ζήσης όλη την εβδομάδα δεν είχε κάνει προπόνηση λόγω τραυματισμού. Στα τελειώματα των σετ εμείς δεν κάναμε λάθη και εκεί κάναμε την διαφορά. Ο Εθνικός είχε το άγχος των βαθμών και εμείς είχαμε την κούραση. Αντιδράσαμε σωστά και νικήσαμε δίκαια. Συγχαρητήρια στην ομάδα των εφήβων για την κατάκτηση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Είναι μία νίκη που αναβαθμίζει το τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού και δείχνει την πορεία των ακαδημιών του».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Πρώτη φορά βλέπω να αδικούμε τόσο πολύ τους ευαυτούς μας. Ένα ματς που μπορούσαμε να το πάρουμε 3-0 καταφέραμε να το χάσουμε. Δεν πρέπει να περιμένουμε τους άλλους να κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς. Πρέπει να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας».

Στο άλλο ματς της Δευτέρας (25/3) ο Ηρακλής επικράτησε με 3-1 (25-22, 31-29, 23-25, 25-18) του Παμβοχαϊκού στο κλειστό της Μίκρας.