Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-3: «Ασπρόμαυρο» το Σούπερ Καπ

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερες στο τάι μπρέικ (12-15) και με 3-2 σετ νίκησε τον Ολυμπιακό στο «Μελίνα Μερκούρη» κατακτώντας το Super Cup Ελλάδας.

Παρότι έχασε και τα δύο ματς στο πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες απέναντι στον Ολυμπιακό και με 3-2 σετ λύγισε τους Πειραιώτες στον Ρέντη, κατακτώντας το Super Cup.

Δεν είχε το μπλοκ που θα ήθελε ο πρωταθλητής Ελλάδας που έκανε και πολλά λάθη από τα σερβίς απέναντι στον «Δικέφαλο» που με τον Σαμοϊλένκο εμφανίστηκε ανανεωμένος και σαφέστατα καλύτερες σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ματς ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟΚ που πήρε προβάδισμα με 4-1 αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν άμεσα και με «όπλο» το μπλοκ του έκανε το 5-4. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι σε αυτό το πρώτο σετ, με λάθη στα σερβίς καθώς ήθελαν εξ αρχής να πιέσουν.

Ο ΠΑΟΚ με ένα μικρό σερί 3-0 κατάφερε να κάνει το 19-17, 19-20 και παράλληλα να αναγκάσει τον Καστελάνι να καλέσει τάιμ άουτ αφού ο Τράβιτσα είχε κακές επιλογές στις πάσες του.

Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 23-23 και με ένα έξυπνο χτύπημα του Ιντάλγκο είχαν το πρώτο σερ πόιντ του Σούπερ Καπ αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μάλιστα κατάφερε να ανοίξει σκορ με 25-27 χάρη σε ωραίο τελείωμα του Βαν Ντε Τρις.

Στο δεύτερο σετ δεν άλλαξε το σκηνικό. Το μπλοκ του Ολυμπιακού δεν ήταν λειτουργικό, ενώ δεν μπορούσαν οι Πειραιώτες να χαλάσουν και την υποδοχή του ΠΑΟΚ με αποτελέσματα οι δύο τους να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Έτσι, για πρώτη φορά στο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν και προβάδισμα στο 7-8.

Σε ένα κομβικό σημείο κι συγκεκριμένα στο 12-10 είχαμε το πρώτο «ερυθρόλευκο» μπλοκ του αγώνα και με διάρκεια στο παιχνίδι τους, οι πρωταθλητές έκαναν το 19-15 το μεγαλύτερο τους προβάδισμα. Ο Τακουρίδης που πέρασε αντί του Σαμοϊλένκο με μπλοκ έκανε το 22-19, όμως οι Πειραιώτες είχαν βάλει τις βάσεις για το σετ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά τριών πόντων με άσο του Τουρτσέφ (5-8) ενώ έκανε και το 8-11. Κάπου εκεί ήρθε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού με πρωτεργάτη τον ΣΤερν που είτε τελείωνε τις φάσεις, είτε έπαιρνε τα μπλοκ άουτ κάνοντας το 12-12.

Με τον Λινάρδο στο σερβίς ο ΠΑΟΚ κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή και να ξαναχτίσει διαφορά τριών πόντων με 12-15 ενώ για πρώτη φορά πήρε και αέρα πέντε πόντων με 13-18 σε ένα πολύ κομβικό σημείο του σετ.

Με νέο άσο ο ΠΑΟΚ έκανε το 17-23, όντας μια ανάσα από το νέο προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός με τον Τράβιτσα στο σερβίς προσπάθησε να απαντήσει και μείωσε σε 20-23 αναγκάζοντας τον Μιλενκόφσκι σε τάιμ άουτ και με τον καλύτερο του παίκτη, τον Βαν Ντε Ντρις πήρε το σετ με 25-20.

Το τέταρτο σετ ήταν τελείως διαφορετικό αφού ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να ισοφαρίσει. Μάλιστα πήρε γρήγορα προβάδισμα με 5-2 και σταδιακά έφτιαξε μια διαφορά η οποία του έδωσε το δικαίωμα να παίξει πιο ελεύθερα. Το 18-12 δια χειρός Ιντάλγκο ήταν η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο.

Μια αψιμαχία ανάμεσα σε Τζούριτς και Τουρτσέφ ανάγκασε τον διαιτητή να δώσει από μια κόκκινη και ο Ολυμπιακός είχε έξι σετ μπολ (23-18) να καθαρίσει το σετ και να ισοφαρίσει. Κάτι που έκανε ο Ιντάλγκο για το 25-18.

Στο τάι μπρεικ ήταν η σειρά του Τζούριτς να βγει μπροστά και με δύο μπλοκ να κάνει το 3-1 αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Βαν Ντε Ντρις στο σερβίς κατάφερε να κάνει το 3-3 αλλά κυρίως να σταματήσει το μομέντουμ που πήγε να δημιουργήσει ο Ολυμπιακός.

Με δύο σερί μπλοκ ο «Δικέφαλος» έκανε το 4-6 και το 5-7 με άσο του Τουρτσέφ, κλείνοντας το πρώτο μισό του 5ου σετ με 6-8. Το μπλοκ λειτουργούσε εξαιρετικά και ο «Δικέφαλος» έκανε το 12-8 βάζοντας γερά θεμέλια κατάκτησης του τροπαίου. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να μείνουν ζωντανοί μειώνοντας σε 12-14 με μπλοκ του Κουμεντάκη.

Τελικά ο ΠΑΟΚ με μπλοκ άουτ κατάφερε να πάρει το 5ο και πιο κρίσιμο σετ και να κατακτήσει το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς.