Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-2: «Πράσινο» προβάδισμα με ανατροπή

Τι και αν έχανε 2-0 σετ, ο Παναθηναϊκός έφερε τούμπα την κατάσταση, επικράτησε 3-2 του ΠΑΟΚ για τα προημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς» και απέκτησε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς» απέκτησε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν από το 0-2 του ΠΑΟΚ, επικράτησαν 3-2 στο κλειστό του Αγίου Θωμά και έχουν τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς στις 4 Ιανουαρίου στη Θεσσαλονίκη.

Δεύτερη «τρελή» ανατροπή για τον Παναθηναϊκό σε τρία ματς, ύστερα από εκείνη απέναντι στον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα. Πάντως, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν... χαρακίρι αφού στο 3ο σετ είχαν πάρει προβάδισμα 21-23.

Στο τάι μπρεικ, οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, πήραν από νωρίς το προβάδισμα με 8-3 και έφτασαν εύκολα στο τελικό 15-8, αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης.

Θυμίζουμε, ο Παναθηναϊκός θέλει τουλάχιστον δύο σετ στον επαναληπτικό (αν δεν επικρατήσει). Σε περίπτωση ήττας με 3-2 τότε οι δύο ομάδες θα δώσουν «χρυσό» σετ.

Τα σετ: 21-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-8