Νίκη Φιλίππου επί του ηρωικού ΟΦΗ των επτά παικτών!

Για τη 12η αγωνιστική της Volley League Ανδρών, ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε 3-0 του ΟΦΗ που παρατάχθηκε στο γήπεδο με μόλις οκτώ παίκτες, ενώ ένας εξ αυτών -ο Φέρελ- τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του ματς!

Την τέταρτη νίκη του σε οκτώ αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League σημείωσε ο Φίλιππος Βέροιας και μάλιστα στην επιστροφή του στην ενεργό δράση ύστερα από τέσσερα ματς που αναβλήθηκαν. Η ομάδα της Βέροιας νίκησε με 3-0 τον ΟΦΗ ο οποίος έκανε ηρωική εμφάνιση με μόλις οκτώ αθλητές στο φύλλο αγώνος και μόλις επτά εν ενεργεία καθώς οι υπόλοιποι τέθηκαν νοκ άουτ λόγω του κορονοϊού!

Με τον Φίλιππο απουσίασε ο Κώστας Προύσαλης που έχει προσβληθεί από κορονοϊό και όπως είπαν οι συμπαίκτες του και ο προπονητής του είναι καλύτερα στην υγεία του και σταδιακά επανέρχεται. Ωστόσο έκανε το ντεμπούτο του ο Αργύρης Μαυροβουνιώτης ο οποίος ήταν κορυφαίος μαζί με τους Μπίσετ και Γάτση. Από τον Φίλιππο εκτός από τον Στέλιο Τζιουμάκα απουσίασε λόγω τραυματισμού και ο Γιώργος Τζιουμάκας.

Η μεγάλη ατυχία για τον Φίλιππο ήταν ο τραυματισμός του Φερέλ στο 24-21 του 3ου σετ. Αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Ο προπονητής του ΟΦΗ Άκης Φλαούνας επιχείρησε με... αλχημείες να αντιμετωπίσει τις πολλές απουσίες. Στο 1ο σετ είχε πασαδόρο τον Γαλιώτο και ακραίο τον Θάλερ που κανονικά είναι βασικός πασαδόρος. Στο 2ο και στο 3ο σετ ο Φλαούνας αιφνιδίασε τον Φίλιππο με το παλιό σύστημα 4-2 των δύο πασαδόρων (Θάλερ και Γαλιώτο) με διείσδυση καθώς δεν είχε άλλους αθλητές. Εκτός ομάδας την τελευταία στιγμή έμεινε και ο Ντράγκο που ένιωσε αδιαθεσία, ενώ στο ξενοδοχείο έμεινε ο διαγώνιος Μαρκς επειδή ανέβασε πυρετό. Εκτός αποστολής και ο Χαραλαμπίδης. Για παίκτες... λιοντάρια έκανε λόγο στις δηλώσεις του ο πρόεδρος του ΤΑΑ ΟΦΗ Γιάννης Δανδάλης.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με επίθεση και άσσο του Σαρικεΐσογλου βγήκε μπροστά με 6-4. Ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο στην υποδοχή και με τους Γάτση, Μπίσετ να ανοίγουν δρομους απέκτησε προβάδισμα 13-11. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και με τρεις συνεχόμενους πόντους του Μαυροβουνιώτη πήρε το σετ 25-21.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο ΟΦΗ με τον Γαλιώτο στο σερβίς κατάφερε να οδηγήσει σε σειρά λαθών την υποδοχή των γηπεδούχων. Ο Θάλερ και ο Μονιάκης αξιοποίησαν πολλά «πέναλτι» και με σερί 7-0 ο ΟΦΗ προηγήθηκε 15-5. Ο Τζιουμάκας έριξε στον αγώνα τον Μιχελάκη στη θέση του Μπίσετ. Με φλοτ σερβίς του Γραμμενούδη ο Φίλιππος επέστρεψε στον αγώνα και με σερί 8-0 μείωσε το σκορ 13-15 και έβαλε «φωτιά» στον αγώνα. Ο ΟΦΗ κρατήθηκε μπροστά με +2 μέχρι το 18-16 αλλά με δύο τρία διαδοχικά μπλοκ από Μπίσετ και Φερέλ έφεραν τον Φίλιππο μπροστά 19-18.

Ο Φίλιππος ξέφυγε και με 23-20 από τον εξαιρετικό Μπίσετ που πήρε άσσο και πέτυχε και επίθεση. Με δύο άσσους του Γαλιώτου και επίθεση του Καρατζά ισοφάρισε ο Φίλιππος 23-23. Με τον Μαυροβουνιώτη και τον Γάτση ο Φίλιππος προηγήθηκε 24-23 και 25-24, αλλά ο ΟΦΗ απάντησε με τον Σαρικεΐσογλου παίρνοντας προβάδισμα 26-25. Ο Μπίσετ ισοφάρισε 26-26, ο Γαλιώτος έκανε λάθος και ο Στουντζίσκι έκλεισε το σετ 28-26 και έκανε το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο δύο ομάδες έδωσαν μάχη πόντο πόντο μέχρι το 9-8. Ο Μπίσετ έκανε το 10-8 και με συνολικό σερί 6-0 από το σερί του Γάτση ο Φίλιππος ξέφυγε 15-8 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Ο ΟΦΗ κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 24-22 με τον Σαρικεΐσογλου και τον Καρατζά αλλά ο αγώνας έκλεισε με την επίθεση του Μπίσετ για το 25-22 και το 3-0 σετ.

* Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Πλιάχα, Χανός, Γραμματεία: Ψάρρα Μ..